Slaugos žodynėlis

Urologinės slaugos sąvokų žodynėlis

Jei gydytojas arba vaistininkas vartoja Jums nepažįstamą sąvoką arba nesuprantate, kas rašoma ant pakuotės, skaitykite mūsų žodynėlį, kad išsiaiškintumėte.

Apsauginiai įklotai vyrams

Tai specialiai vyrams sukurti įklotai, skirti apsaugoti nuo šlapimo pratekėjimo. TENA Men įklotai yra išgaubtos formos, atitinkanys vyrų anatomiją. Tvirtinamoji juostelė prilaiko apsauginį įklotą savo vietoje, kad jis patikimai ir diskretiškai priglustų prie apatinių kelnaičių. Naudojami su aptemptais apatiniais, esant lengvam ar vidutiniam šlapimo nelaikymui.

Dubens dugno raumenų pratimai

Tai dubens dugno raumenų sutraukimo ir atpalaidavimo pratimai. Jie skirti raumenims sustiprinti ir šlaplės uždarymo slėgiui padidinti, nes  sumažina bet kokio tipo šlapimo nelaikymo riziką. Dubens dugno pratimai kartais vadinami Kegelio pratimais.

Dubens dugno raumenys

Dubens dugno raumenys  tai raumenų grupė, esanti pilvo ertmės apačioje. Jie yra tarp gaktikaulio (iš priekio) ir stuburo pagrindo (iš nugaros pusės. ) Šie raumenys prilaiko šlapimo pūslę ir žarnyną. Jiems susilpnėjus patiriamas šlapimo ar išmatų nelaikymas.

Enurezė

Enurezė yra nevalingas šlapinimasis lovoje. Jei šlapinamasi miego metu naktį, tai vadinama naktine enureze.

Funkcinis šlapimo nelaikymas

Tai yra nesugebėjimas laiku pasiekti tualeto dėl fizinės arba psichinės negalios arba aplinkos kliūčių sudaromų sunkumų. 

Įklotai

Įklotai yra mažiausių ir ploniausių paketų tipas. TENA įklotai nelaikantiems šlapimo sukurti siekiant apsaugoti nuo negausaus šlapimo pratekėjimo ir užtikrinti kasdienę švarą.

Išmatų nelaikymas

Šis inkontinencijos tipas reiškia nevalingą išmatų išleidimą.

Įtampos šlapimo nelaikymas

Šlapimo nelaikymas pasireiškiantis dėl staigaus fizinio įsitempimo, pavyzdžiui, kosint, čiaudint, juokiantis, mankštinantis arba keliant sunkų krovinį. Dėl jo paprastai išteka nedidelis šlapimo kiekis. Įtampos šlapimo nelaikymą paprastai nulemia susilpnėję dubens dugno raumenys.

Lašėjimas po nusišlapinimo

Tai ištinka tuomet, kai šlapimo pūslė (šlaplė) visiškai neišsituština ir šlapimas prateka nusišlapinus. Tai dažnai pasitaiko susilpnėjus dubens dugno raumenims.

Menopauzė

Laikotarpis, žymintis moters mėnesinių išnykimą.

Mišrus šlapimo nelaikymas

Tai mišrūs šlapimo nelaikymo požymiai. Paprastai juos sudaro įtampos šlapimo nelaikymas (žr. Įtampos šlapimo nelaikymas) ir skubos šlapimo nelaikymas (žr. Skubos šlapimo nelaikymas). Jei jums pasireiškia abu tipai, vienas iš jų sukelia daugiau keblumų nei kitas. Jei susidūrėte su šiais sunkumais, pirmiausia pasistenkite pasirūpinti dažniausiu požymiu.

Neurologiniai šlapimo pūslės sutrikimai

Ligos sukeltas nervų pažeidimas gali sutrikdyti smegenų ir šlapimo pūslės ryšį. Dėl to tampa nebeįmanoma valdyti šlapimo pūslės ir jos iki galo ištuštinti.

Paketai

Sukurti naudoti esant lengvam-vidutiniam šlapimo nelaikymui. Dauguma TENA paketų yra supakuoti atskirai – diskretiška ir higieniška. 

Paklotai

Paklotai, dar vadinami lovos paklotais – padeda apsaugoti lovas, kėdes ar neįgaliojo vežimėlius nuo drėgmės. TENA paklotai yra įvairių dydžių ir sugerties lygių.

Persipildymo šlapimo nelaikymas

Jei šlapimas išteka nuolatos ar epizodiškai  tai vadinama persipildymo šlapimo nelaikymu. Persipildžius šlapimo pūslei, slėgis pūslėje viršija uždaromojo aparato funkcines galimybes ir šlapimas išteka iš pūslės. Pūslė dažniausiai persipildo dėl anatominių struktūrinių arba funkcinių sutrikimų, sutrikdančių šlapimo nutekėjimą iš pūslės.

Prostata

Vyrų liauka, esanti prie šlapimo pūslės ir gaubianti šlaplę. Ejakuliuojant ji išskiria skystį. Kartais vyresniems vyrams liauka išveša ir gali užspausti šlapimtakį. Šio sutrikimo požymis – silpna šlapimo srovė.

Skubos šlapimo nelaikymas

Dar vadinamas dirgliąja šlapimo pūsle. Patiriamas staigus noras šlapintis ir šlapimo pūslė nevalingai ištuština šlapimą. Noras šlapintis gali kliudyti nusigauti iki tualeto laiku, todėl gali būti šlapinamasi dažnai ir negausiai arba pūslė gali išsituštinti visiškai. Tai gali sukelti skirtingi veiksniai, pavyzdžiui, padidėjusi prostata, šlapimo takų infekcija, kavos arba energinių gėrimų vartojimas, šlapimo pūslės akmenys, atrofinis vaginitas, ginekologiniai sutrikimai, pavyzdžiui, gimdos nusmukimas arba kiaušidžių auglys, bei vidurių užkietėjimas.

Šlapimo nelaikymas

Nevalingas šlapimo pūslės ištuštinimas. Ši būklė, dar vadinama šlapimo pūslės silpnumu, kuomet žmogui sunku kontroliuoti šlapimo pūslę. Tai gali lemti nevalingą šlapimo ištekėjimą.