Ko galima imtis?

Padėkite artimajam pasirūpinti šlapimo nelaikymu

Jei artimasis dar nesikonsultavo su gydytoju, kuo greičiau sutarkite dėl vizito. Reikia kuo daugiau išsiaiškinti apie artimojo būklę. Tik tada jį galima pradėti tinkamai gydyti. 
 
Gydytojas pasistengs sukelti jūsų artimajam kuo mažiau nepatogumų. Dėl to jums bus rekomenduotas kuo mažiau invazinis gydymo būdas. Pirmiausia gali būti siūloma pakeisti gyvenimo būdą, daryti fizioterapinius pratimus ir naudoti medicininę įrangą (žr. toliau). Jei tai nepadeda, gydytojas gali nukreipti jūsų artimąjį pas specialistą. Specialistas gali rekomenduoti kraštutines priemones – vaistus arba operaciją. Tačiau nesijaudinkite, drauge su profesionalais galite padėti savo artimajam pasirūpinti šlapimo nelaikymu.
 
Gali būti, kad kai mėginsite padėti artimajam pasirūpinti šlapimo nelaikymu, jūs abu gėdysitės. Tai natūralu. Šiaip ar taip, tai labai intymu. Tačiau jūs galite padėti daugeliu atžvilgių. Dėl to būtų pravartu įveikti gėdą, tai leistų artimajam atsipalaiduoti. O kuo daugiau sužinoję apie jo būklę suprasite, ką jam tenka išgyventi. Taip galėsite suteikti jam reikiamą pagalbą.  

Patarimai esant skirtingiems šlapimo nelaikymo tipams

Ar perskaitėte skyrių Šlapimo nelaikymo tipai? Jame aprašomi dažniausi šlapimo pūslės silpnumo tipai. Jame galite rasti jūsų artimojo būklę atitinkantį tipą. 
 
Toliau pateikiame profesionalų patarimus, kaip pasirūpinti konkrečiai jūsų artimąjį kamuojančiu tipu.
Pagalba patiriantiems įtampos šlapimo nelaikymą
Pirmiausia įvertinkite artimojo gyvenimo būdą. Smulkūs pokyčiai gali turėti didelės teigiamos įtakos. 
  • Skatinkite vartoti skysčius.
    Natūralu manyti, kad artimajam derėtų vartoti mažiau skysčių. Tačiau dėl to gali padidėti šlapimo koncentracija. Koncentruotas šlapimas gali dirginti ir dar labiau suaktyvinti šlapimo pūslę. Rekomenduojame pasirūpinti, kad artimasis gertų kaip įprastai, pajutęs troškulį. To turėtų pakakti, kad šlapimas būtų sveikas, šviesios šiaudų spalvos. Galima numanyti, kad geriant per daug dažniau norisi šlapintis. Todėl pasistenkite atrasti aukso vidurį.

  • Venkite konkrečių gėrimų.
    Atminkite, kad kai kurie gėrimai yra diuretikai – jie skatina dažniau lankytis tualete. Prie šių gėrimų priskiriama arbata, kava su kofeinu ir alkoholiniai gėrimai. Nieko baisaus, jei artimasis jų retkarčiais paskanaus. Tačiau derėtų vengti gausiai juos vartoti.

  • Atsižvelkite į kalorijas.
    Antsvoris susilpnina dubens dugno raumenis ir dėl to gali išsivystyti . Todėl, norėdami padėti artimajam išlikti tinkamos formos, pasirūpinkite, kad jis valgytų sveiką, maistingą ir ne pernelyg kaloringą maistą.

  • Skatinkite nerūkyti.
    Ar jūsų slaugomas žmogus rūko? Rūkymas savaime neskatina šlapimo nelaikymo. Tačiau rūkalių kosulys gali padidinti šlapimo pūslei tenkantį spaudimą. Dėl to pasistenkite įkalbėti artimąjį rūkyti mažiau arba apskritai mesti. Tai sumažins šlapimo nelaikymo požymius ir pagerins bendrą sveikatos būklę. 


  • Skatinkite mankštintis.
    Ar Jūsų artimasis judrus? O gal jūs galite padėti jam judėti? Jei jis mankštins dubens dugno raumenis, jam bus lengviau kontroliuoti šlapimo pūslę. Mokslininkai nustatė, kad iki 70 % negausaus–vidutinio šlapimo nelaikymo atvejų galima sušvelninti ar net pagydyti būtent šiuo būdu. Tačiau jūsų artimajam reikės daryti tinkamus dubens dugno raumenų (Kėgelio) pratimus reguliariai tris–šešis mėnesius. Pradėti niekada ne per vėlu – net jei artimasis įkopęs į aštuntą ar devintą dešimtį, jam vis vien gali pavykti sušvelninti požymius. Specialistas gali rekomenduoti tokias technikas kaip elektros stimuliacija, kad šie pratimai būtų atliekami tinkamai. Sužinokite daugiau apie šiuos pratimus.
Pagalba esant skubos šlapimo nelaikymui
Tai kartais vadinama dirgliąja šlapimo pūsle. Kaip nurodo pats pavadinimas, šis tipas pasireiškia, kai staiga kyla nenumaldomas noras šlapintis. Pateikiame keletą patarimų, padėsiančių slaugyti savo artimąjį.
  • Padėkite jam nusigauti iki tualeto.
    Pasirūpinkite, kad kelias iki tualeto būtų laisvas ir jam būtų lengva iki jo nueiti.  Be to, jei artimasis visiškai arba iš dalies judrus ir apsirengęs, pasirūpinkite, kad jo drabužiai būtų lengvai nuvelkami, t. y. nebūtų sudėtingų užsegimų.

  • Padėkite treniruoti šlapimo pūslę ir atlikti pratimus.
    Esant ūmiam šlapimo nelaikymui, šlapimo pūslę galima ištreniruoti iš naujo. Norėdami tai atlikti, skatinkite artimąjį stengtis ilgiau sulaikyti didelį šlapimo kiekį. Ir rečiau lankytis tualete. Tada šlapimo pūslė nustos pernelyg sureikšminti poreikį šlapintis, kai ji dar vos pustuštė. Pūslę treniruoti ilgainiui darosi vis lengviau. Iki 50 % šį būdą išbandžiusių žmonių, kamuojamų skubos šlapimo nelaikymo, pastebėjo teigiamus rezultatus.

> Kėgelio pratimai dubens dugno raumenims taip pat gali padėti kai kuriais ūmaus šlapimo nelaikymo atvejais.

> Sužinokite apie pratimus.

Pagalba patiriantiems mišrų šlapimo nelaikymą
Ar jūsų artimąjį kamuoja tiek įtampos , tiek ? Jei taip, geriausia susitelkti į dominuojančius požymius ir pasistengti pirmiausia įveikti juos. Galite pradėti nuo pratimų dubens dugno raumenims, kad sušvelnintumėte įtampos šlapimo nelaikymą, arba iš naujo ištreniruoti pūslę, kad susilpnėtų skubos šlapimo nelaikymo simptomai. Tada, šiems požymiams nunykus, pradėkite rūpintis kitais požymiais.
Pagalba kamuojamiems funkcinio arba neurologinio šlapimo nelaikymo
Ar jūsų artimasis nespėja nusigauti iki tualeto dėl fizinės arba psichinės negalios? O gal negalia jam kliudo kontroliuoti šlapimo pūslę? Šiuo atveju gali padėti gydytojai. Tačiau, net jei jie negali padėti, yra būdų palengvinti artimojo padėtį.
 
Svarbiausia maksimaliai sumažinti nelaimių poveikį naudojant gerus gaminius nelaikantiems šlapimo. Tinkamai sukurti ir sauskelnės-kelnaitės šlapimo nelaikantiems sulaiko visą ištekėjusį šlapimą. Jie taip pat padeda artimajam jaustis gaiviau, sausiau ir patogiau. 
 
Priemonės rimtesniems atvejams
Atsižvelgdamas į jūsų artimojo būklę, gydytojas arba specialistas gali rekomenduoti bent vieną iš toliau nurodytų priemonių.
  • Medicininiai prietaisai
    Gydytojas gali įstatyti kateterį (vamzdelį, prijungtą prie šlaplės) su nešiojamuoju maišeliu, kuriame kaupiasi šlapimas. Tai gali būti laikina priemonė, ypač jei šlapimo nelaikymą sukėlė neseniai atlikta operacija, kurios šalutinis poveikis ilgainiui praeis. Jums gali tekti keisti ir plauti kateterio maišelius – to lengva išmokti. Svarbiausia suprasti, kad kateteris išsprendžia padidėjusios prostatos, o ne šlapimo nelaikymo problemą, ir laikinai išsprendžia šalutinį prostatos operacijos poveikį.

    Dažniausios priemonės esant silpnai šlapimo pūslei yra sugeriantys paketai ir sauskelnės-kelnaitės nelaikantiems šlapimo. Šie gaminiai, sukurti siekiant suvaldyti šlapimo pratekėjimą ir kvapus, yra įvairių dydžių ir sugerties lygių.

    > Susipažinkite su TENA gaminiais nelaikantiems šlapimo.

  • Kraštutinė priemonė: vaistai ir (arba) operacija
    Yra vaistų, kurie gali sumažinti šlapimo pūslės aktyvumą. Norėdami sužinoti apie vaistus, galinčius padėti, jei artimąjį kamuoja skubos , paprašykite gydytojo jus nukreipti pas specialistą, pavyzdžiui, urologą arba urologą-ginekologą.

    Šlapimo nelaikymą galima pagydyti operacija, bet šis būdas taikomas retai.
Kiti būdai padėti
Kaip dar galima padėti artimajam, kurį kamuoja funkcinis ? Pasirūpinkite, kad kelias iki tualeto būtų laisvas ir jam būtų lengva iki jo nueiti. Be to, jei artimasis visiškai arba iš dalies judrus ir apsirengęs, pasirūpinkite, kad jo drabužiai būtų lengvai nuvelkami, t. y. nebūtų sudėtingų užsegimų.
Parūpinkite savo artimajam geriausių gaminių
Sužinokite, kaip TENA stengiasi pasiūlyti veiksmingų sprendimų, padedančių pasirūpinti artimojo švara ir patogumu – susipažinkite su TENA asortimentu.