Judėjimas senatvėje

Kaip išlikti judriam

Džiugu, jei senyvas artimasis nepraranda gebėjimo judėti. Tai reiškia, kad jis išlieka savarankiškas ir kai ką gali atlikti pats, pavyzdžiui, nueiti į tualetą. Dėl to stenkitės padėti jam išlikti judriam kuo ilgiau, kad jis išsaugotų savo orumą.
 
Kita vertus, senstant kūnas paliegsta. Visiškai natūralu, kad senstant silpsta raumenys ir sąnariai. Taip pat gali suprastėti koordinacija ir pusiausvyra. Tai reiškia, kad nebegalime judėti kaip kadaise. Jei taip nutiko jūsų slaugomam žmogui, galite jam padėti keliais būdais.  
 
Kaip padėti išlikti judriam? Vienas iš būdų – skatinti reguliariai mankštintis. Judėjimas ir mankšta padeda sustiprinti raumenis ir kaulus. Šiuo būdu taip pat gerinama pusiausvyra. Tačiau jūsų artimajam reikia judėti atsargiai. Todėl būtų gerai, kad drauge mankštintumėtės ir jūs, draugas arba socialinis darbuotojas.
 
Be to, norėdami padėti jiems išlikti judriems, pasirūpinkite, kad jų namų aplinkoje būtų saugu judėti. Parkritęs senyvas žmogus gali lengvai susilaužyti trapius kaulus. Taip pat jis gali prarasti pasitikėjimą savimi, kuris būtinas norint išlikti judriam. Dėl to pasirūpinkite, kad jam nebūtų sąlygų paslysti arba užkliūti.
Jei artimasis nejuda savarankiškai
Jūsų artimajam gali būti vis sunkiau savarankiškai judėti. Dėl to Jums gali tekti jam padėti atlikti tai, ką anksčiau jis be vargo atlikdavo savarankiškai, pavyzdžiui, išlipti iš lovos, apsirengti arba pasinaudoti tualetu.
Kaip padėti
Kaip slaugytojas, jūs galite padėti savo artimajam vaikščioti ir bent iš dalies išlikti judriam. Jei jam sunku judėti, galite atlikti jų numatytus darbus už juos.
 
Pasirūpinkite, kad: 
  • jo / jūsų namuose būtų saugu judėti – žr. Saugi namų aplinka senyvo amžiaus žmonėms
  • jie savarankiškai mokėtų nueiti iki tualeto ir juo pasinaudoti; jei to padaryti negali, priminkite paprašyti jūsų pagalbos;
  • jie žinotų, kur jūs esate ir su kuo susisiekti susidūrus su sunkumais; 
  • jie po ranka turėtų mobilųjį telefoną arba kitą įrenginį, kuriuo galėtų paskambinti / perspėti ištikus nelaimei.
Toliau pateikiama daugiau patarimų, kaip padėti jūsų slaugomam žmogui, jei jis visiškai arba iš dalies nejudrus.
Suraskite bendrą kalbą
Daugelis savo gamtiniais poreikiais nori rūpintis savarankiškai. Todėl Jūsų artimajam gali būti nesmagu Jums pranešti, kada jam reikia pasinaudoti tualetu. Dėl to svarbu rasti būdą, kaip jam paprašyti Jūsų pagalbos – žodžiu arba gestu, kuris jo nežeistų.
Sumažinkite nelaimių dėl šlapimo nelaikymo skaičių
Galite padėti savo slaugomam žmogui jaustis patikimiau, užkirsdami kelią nelaimėms dėl šlapimo nelaikymo. Pasistenkite paskatinti artimąjį kasdien eiti į tualetą tuo pačiu metu. Taip jis išsiugdys įprotį ir sumažės šlapimo nelaikymo atvejų.
 
Jei jam nesiseka laiku spėti į tualetą, apsvarstykite galimybę naudoti vienkartinius gaminius nelaikantiems šlapimo. Visi atvejai yra unikalūs, todėl norėdami artimam žmogui išrinkti tinkamiausią atitinkamo sugerties lygio gaminį nelaikantiems šlapimo naudokite TENA gaminių ieškiklį.
 
Norėdami daugiau sužinoti apie TENA pranašumus, žr. TENA pranašumai.