Šlapimo nelaikymo priežastys

Sužinokite priežastis

Pravartu sužinoti, kokios yra artimojo šlapimo nelaikymo priežastys. Tai padės geriau suprasti jų požymius, kad galėtumėte kuo rūpestingiau slaugyti savo artimąjį.
 
Jei dar neišsiaiškinote, kuris šlapimo nelaikymo tipas pasireiškė jūsų artimajam, apie skirtingus tipus galite pasiskaityti čia.

Kaip veikia šlapimo organų sistema

Visos šlapimo nelaikymo priežastys paveikia kūno šlapimo organų sistemą. Trumpai apžvelkime, kaip ji veikia. Galbūt tada suprasite, kodėl ji kartais sutrinka.
 
Inkstai iš kraujo pašalina medžiagų apykaitos produktus. Tada juos sumaišo su vandeniu bei kitomis apykaitos medžiagomis ir sudaro šlapimą, kuris šlapimtakiais nuteka į pūslę. Šlapimas išteka iš inkstų šlapimtakiais. Tada šlapimas laikinai susirenka šlapimo pūslėje, kuri yra išsiplečiantis raumenų maišelis. Šlaplės raumenys tuštinantis atsipalaiduoja ir atveria šlaplę. Kad galėtume sulaikyti šlapimą ir išmatas, mums reikia dubens dugno ir sfinkterio raumenų pagalbos. Šie svarbūs raumenys padeda sulaikyti šlapimą ir išmatas.

Kodėl šlapimo organų sistemos sutrinka?

Nėra vienos šlapimo nelaikymo priežasties, jį lemia daugybė veiksnių. Juos nurodome toliau.
Bendrosios priežastys
  • Susilpnėję . Šie raumenys užspaudžia šlaplę. Šiems raumenims nusilpus, jie nebeatlieka užspaudimo funkcijos ir prasideda problemos. Šlapimas gali ištekėti juokiantis, kosint, sunkiai keliant, bėgant ir atliekant kitą veiklą.

  • Šlapimo sistemos infekcijos. Jos gali lemti per didelį pūslės jautrumą. Taip nutinka, kai šlapimo pūslė klaidingai perspėja kūną, kad jai reikia skubiai išsituštinti, nors ji nėra pilna. Infekciją išgydžius arba jai praėjus, šlapimo pūslės jautrumas sumažėja.

  • Antsvoris. Antsvoris gali papildomai slėgti dubens dugno raumenis ir lemti šlapimo nelaikymą.

  • Vaistai. gali būti šalutinis kai kurių vaistų poveikis. Kai kurie vaistai išsiskiria diuretinėmis savybėmis, skatinančiomis šlapintis dažniau. 

  • Neurologiniai pūslės sutrikimai – juos gali lemti insultas, silpnaprotystė, diabetas, Parkinsono liga, išsėtinė sklerozė arba smegenų trauma. Šie sutrikimai pažeidžia nervinius kanalus arba kliudo jiems funkcionuoti. Tai neleidžia smegenims keistis tinkamais signalais su šlapimo pūsle. 
Moterų šlapimo nelaikymo priežastys
  • Nėštumas / gimdymas. Papildomas svoris nėštumo metu gali spausti dubens dugno raumenis, raiščius ir šlapimo pūslę. Nėštumo metu išsiskiria hormonai, kurie veikia kūno audinius ir raumenis, kad jie galėtų plėstis kūdikiui augant. Dėl to gali tapti minkštesni ir lankstesni, kad būtų lengviau gimdyti. Todėl raumenims ir raiščiams gali tapti sunkiau išlaikyti dubens dugno organus vietoje. Dubens dugno raumenys ir raiščiai taip pat įsitempia gimdant, todėl audiniai gali negrįžtamai išsitampyti. Dėl to nėštumas ir gimdymas sukelia šlapimo nelaikymo pavojų.

  • . Artėjant menopauzei sumažėja estrogenų kiekis, todėl nusilpsta dubens dugno raumenys. Dėl to kai kurios moterys praranda šlapimo pūslės kontrolę.  
Vyrų šlapimo nelaikymo priežastys
  • Padidėjusi . Ji gali pristabdyti arba net sustabdyti šlapimo tėkmę. Dėl to „reikalas prispiria staiga“.

  • Prostatos operacija. Jei šlapimo tėkmę valdantys raumenys pažeidžiami operuojant prostatą, gali pasireikšti įtampos – nevalingas šlapimo pratekėjimas juokiantis, kosint arba atliekant konkrečią fizinę veiklą.
 

Jei norite daugiau sužinoti apie šlapimo nelaikymo priežastis, kreipkitės į gydytoją. Sužinokite, kaip galite padėti savo artimajam.