Jei tektų slaugyti artimą žmogų

Apskaičiuota, kad 1 iš 5 pasaulio gyventojų namuose slaugo artimą žmogų. Apklausos rodo, kad tik 1 iš 4 žinotų, ką daryti, jei staiga tektų rūpintis artimuoju. Vienas iš sunkesnių iššūkių, su kuriais susiduria artimuosius namuose slaugantys žmonės, yra . Neturint specialaus išsilavinimo, tačiau kiekvieną dieną dėl pasikeitusios sveikatos būklės prižiūrint ir slaugant artimąjį (maitinant, padedant pasinaudoti tualetu, keičiant sauskelnes, prausiant ir t. t.) patiriama daug fiziškai, protiškai ir emociškai sudėtingų situacijų. Kad artimo žmogaus slauga nevirstų kasdiene kančia, svarbu ieškoti pagalbos, konsultuotis su profesionalais ir susidaryti slaugos planą.

Nauji iššūkiai

Apklausų duomenimis, kas antras žmogus yra įsitikinęs, jog pasikeitus artimojo sveikatos būklei ir jam prireikus slaugos būtų sunku suderinti slaugomo žmogaus priežiūrą su kasdieniu gyvenimu ir darbu. Tad neretai šeimoje sprendžiamas klausimas, ar slauga užsiims vienas žmogus, ar ja dalysis keli šeimos nariai. Svarbu susitarti, kad jei slaugys vienas iš šeimos narių, jam paprašius pagalbos kiti padės. Maisto pirkimas ir gamyba gali būti perduodama kitiems šeimos nariams, juolab kad gali tekti gaminti slaugomam žmogui specialų maistą. Neįgaliojo vežimėlyje sėdinčio žmogaus išvežimas į lauką, pasivaikščiojimai, bendravimas gali būti kito artimojo slaugos užduotis. Susidūrus su poreikiu slaugyti artimą asmenį, teks išspręsti nemažai klausimų: tinkamos lovos įrengimas, vonios kambario ir tualeto pritaikymas, galbūt reikės įrengti papildomą patalpų apšvietimą, panaikinti slenksčius ir pan.

Slaugos planas

Gerai būtų įvairius slaugos darbus suplanuoti – numatyti dieną, gal net laiką, kada jie bus atliekami, kad nepasimirštų. Turint veiksmų planą, visiems šeimos nariams, dalyvaujantiems slaugant artimąjį, būtų lengviau. Jeigu žinote, kad teks slaugomą asmenį kelti iš lovos, pavyzdžiui, norint nuprausti, pravartu nuspręsti, ar ieškosite pagalbos iš šalies, ar tai darysite patys. Kartais ligonį kelti iš lovos tenka kasdien. Jeigu tuo rūpinsitės patys, praverstų kelios profesionalių slaugytojų konsultacijos, kaip tai daryti saugiai. Medicinos specialistai jums parodytų, kaip pakelti slaugomąjį pagal jo poreikius, kad išvengtumėte nugaros ar sąnarių traumų. Tokią pagalbą gali suteikti kiekvienoje pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje veikianti pagalbos namuose tarnyba. Tereikia kreiptis į šeimos gydytoją, kad jis paskirtų pagalbos namuose paslaugas ir tarnybos darbuotojai atvyktų į namus.

Ką apima slauga namuose

Kokias slaugos užduotis teks atlikti, priklausys nuo slaugomo žmogaus sveikatos būklės. Kuo mažiau savarankiškas slaugomas asmuo, tuo daugiau užduočių turėsite. Pavyzdžiui, patyręs insultą žmogus neretai sunkiai juda, tad reikės padėti jam nueiti į tualetą, nusiprausti, apsirengti, nusirengti ir pan. Kartais reikia didesnės pagalbos (maitinimas, asmeninė higiena, vaistų sudavimas, kineziterapijos užsiėmimai, namų tvarkymas, maisto ruošimas), kartais – vos vienos kitos paslaugos (padėti apsipirkti, įsigyti vaistų ar priežiūros priemonių, susitvarkyti namus). Antruoju atveju žmogus gali vaikščioti, nueiti į tualetą, tačiau dėl atminties sutrikimų, kitų fizinės sveikatos ypatybių kai kurių dalykų negali padaryti pats. Pagalba tokiam žmogui irgi laikoma slaugymu.

Slaugančiojo psichinė sveikata

Apklausos rodo, kad 2 iš 5 asmenų nežinotų, kur rasti emocinės paramos tapus slaugytojais. O tokios paramos gali prireikti, nes kiekvieną dieną tektų tvarkytis su savo ir slaugomo asmens emocijomis. Maždaug 47 proc. slaugančiųjų namuose išgyvena depresijos epizodų. Džiaugsmo beveik nepatiriama, tik daug vidinio liūdesio, skausmo ir nuovargio.

Keturios dažniausios emocijos slaugant artimuosius:

  • Nusivylimas apima matant negerėjančią artimo žmogaus savijautą, kartojant tuos pačius slaugos veiksmus (pavyzdžiui, ką nors primenant Alzheimeriu sergančiam žmogui).
  • Liūdesys yra dažnas palydovas slaugant artimuosius. Liūdna dėl prastėjančios artimo žmogaus būklės, liūdesys apima prisiminus bendrą praeitį, liūdna suvokiant, kad tai galbūt paskutinės artimo žmogaus gyvenimo dienos. Liūdesys dažnai perauga į depresiją, tad pastebėjus ilgesnius liūdesio periodus svarbu ieškoti pagalbos.
  • Kaltės jausmas vargina, kai manote, kad ką nors galėjote padaryti daugiau ar geriau. Kaltės jausmas gali apimti po to, kai supykote ant artimo žmogaus ar kai išeinate pabūti su draugais. Tokiais momentais reikia išmokti atleisti sau. Esate tik žmogus. Susitaikykite su tuo, kad ne viską galite valdyti, kad ne viskas klostosi gerai ir kad jūs nesate tobulas. Leiskite sau būti netobulam.
  • Gėda dažniausiai apima, kai padedate savo giminaičiui atlikti asmeninės higienos procedūras ar apsirengti. Tualeto įpročiai yra intymus dalykas. Kad abi pusės jaustųsi komfortiškiau, reikia žmogui sakyti, kokius veiksmus planuojate atlikti.

Šlapimo nelaikymo iššūkis

Dauguma žmonių įprastai šlapinasi 6 ar 7 kartus per dieną. Profesionalūs slaugytojai pripažįsta, kad yra vienas sudėtingesnių slaugytojų darbo aspektų. Slaugomo asmens šlapimo (kartais ir išmatų) nelaikymą dažnai nulemia įvairios ligos, vyresnis amžius. Verta pakalbėti apie šlapimo nelaikymo tipą su šeimos gydytoju ar slaugytoju – jie patars, kaip atlikti intymios higienos procedūras ir kokių šlapimą sugeriančių ar kitų slaugos priemonių reikės. Renkantis sugeriamuosius gaminius įtakos turi slaugomo asmens būklė – ar tai judantis, ar riboto judumo asmuo, ar lovoje gulintis ligonis. Mažai judiems žmonėms rekomenduojama naudoti anatomines sauskelnes „TENA Slip“, turinčias kibius užsegimo lipdukus, kuriuos galima užsegti ir atsegti kelis kartus, todėl sauskelnes paprasta pritaikyti, kad jos gerai ir patogiai priglustų. Judesniems asmenims „TENA“ rekomenduoja šlapimą sugeriančias kelnaites „TENA Pants“, kurios suteikia savarankiškumo, nes šias kelnaites, kaip ir įprastus apatinius, lengva užmauti ir numauti. Šios kelnaitės tinka, pavyzdžiui, demencija sergantiems pacientams, kurie nepripažįsta įprastų sauskelnių. „TENA Pants“ dėvimos kaip įprasti apatiniai, tad slaugomajam dėvėjimo įpročiai nesikeis.

Visos „TENA“ sauskelnės turi spalvą keičiantį drėgmės indikatorių, kad jas būtų galima keisti tik tada, kai reikia. Tiesiog reikia stebėti, kada visas gaminio išorėje esantis drėgmės indikatorius iš geltono tampa mėlynas.

Šlapimo nelaikymo grėsmės

Labai svarbu rinktis aukštos kokybės sauskelnes, kurios greitai, patikimai sugeria šlapimą ir sulaiko jį sauskelnių viduje, kad odos paviršius išliktų sausas. Tinkamai parinktos, kokybiškos šlapimą sugeriančios priemonės taupo laiką, pinigus, be to, reikia mažiau pastangų jas keičiant. Dėl netinkamai sugeriančių gaminių odą gali pažeisti dermatitas. To išvengti padės veiksmingai šlapimą sugeriantys gaminiai, reguliarus jų keitimas ir odos priežiūra pasitelkiant tinkamas kosmetikos priemones, skirtas šlapimo nelaikančių asmenų odai prižiūrėti. Kasdien apžiūrėkite slaugomo asmens odą, patikrinkite, ar nėra paraudimo, iššutimo, niežėjimo. Pastebėję pirmuosius sudirgimo požymius naudokite cinko kremą „TENA Zinc Cream“. Jis efektyviai ramina sudirgusią odą, mažina perštėjimą.

Dėl ilgalaikio odos spaudimo gali atsirasti pragulų – tai itin sudėtingas odos pažeidimas. Pragulų išsivystymo tikimybė padidėja gulintiems lovoje ar nejudantiems žmonėms. Dažnai keiskite gulinčio žmogaus padėtį, kad sumažintumėte odos spaudimą. Taip pat galite apsaugoti odą nuo pragulų reguliariai (rekomenduojama – 3 kartus per parą) keisdami šlapimo nelaikymo priemones. Kokybiškas ir tinkamai parinkto dydžio gaminys, sugeriantis šlapimą ir išmatas, apsaugos nuo pratekėjimo, užtikrins odos sausumą, blogo kvapo kontrolę ir pragulų profilaktiką. Visa tai padės palaikyti slaugomo asmens gyvenimo kokybę ir palengvins slaugančiojo darbą.

Patarimai

  • Stebėkite, kiek skysčių suvartoja jūsų slaugomas žmogus: vandens reikia gerti pakankamai, tačiau 2–4 valandas prieš miegą jau nereikėtų vartoti skysčių.
  • Prižiūrėkite odą: senyvo amžiaus žmonių oda labai gležna, jai trūksta drėgmės, todėl reikia specialių priežiūros ir prausimosi priemonių.
  • Keiskite slaugos priemones: reguliarus sauskelnių keitimas leis išvengti šlapimo (išmatų) sąlyčio su oda.
  • Rinkitės produktus, kurie išlaiko odą sausą: drėgnose vietose dauginasi bakterijos. Naudojant kokybiškus orui laidžius gaminius pavyks ilgiau išlaikyti odą sausą ir nepažeistą.
  • Tinkamai prižiūrėkite tarpvietės odą: tai padės išvengti odos pažeidimų ir pragulų. Kaskart keisdami sauskelnes naudokite prausiamąjį kremą.