Moteris namuose naudojasi mobiliuoju telefonu.

Septyni būdai, kaip padėti slaugančiam artimąjį

Visame pasaulyje milijonai žmonių reguliariai ir be jokio atlygio slaugo savo artimuosius, šeimos narius ar draugus. Beveik 2 iš 5 asmenų nežino, kur reikėtų ieškoti pagalbos ar patarimų, jei tektų slaugyti šeimos narį.1

Svarbu, kad mes, kaip visuomenė, pradėtume suvokti ir vertinti šeimos narius slaugančių asmenų darbą. Štai septyni būdai, kaip galima padėti slaugančiam artimąjį jo kasdienėje slaugymo veikloje ar pailsėti ir atsipalaiduoti.

Moteris padeda ypatingų poreikių turinčiai paauglei.

1. Įsiklausykite į jų problemas

Daugelis slaugančių artimuosius jaučiasi vieniši ir atsiskyrę nuo pasaulio. Daugelis patiria sunkius iššūkius ir kasdien susiduria su įvairiausių emocijų antplūdžiais. Svarbu, kai tik įmanoma, pasikalbėti su slaugančiuoju. Pasiūlykite puodelį kavos ar arbatos ir išklausykite – tai paprastas būdas parodyti, kad jums rūpi. Leiskite jiems išsikalbėti apie jausmus neteisdami ir nepertraukdami. Tai nesudėtingas gestas, kuris gali reikšti labai daug.

Pavargusi moteris geria kavą prie stalo.

2. Leiskite jiems pailsėti nuo slaugančiojo pareigų.

Slauga apima įvairiausius darbus – nuo bėgiojimo į parduotuves iki rūpinimosi asmenine higiena. Toks darbas gali išsekinti ne tik fiziškai, bet ir emociškai. Slaugantieji artimuosius kiekvieną dieną turi nuveikti labai daug, todėl, jei tik galite, padėkite jiems. Galbūt už juos galite nueiti į paštą arba parduotuvę, o galbūt – pavėžėti. Bet kokia pagalba gali būti labai svarbi. Jei galite, suteikite jiems kelias valandas pasirūpinti savimi ir pailsėti.

Moteris gamina maistą virtuvėje ir šypsosi savo mamai.

3. Padarykite jiems ką nors gera

Daugelis slaugančiųjų negauna jokio atlygio už tai, ką daro. Dauguma žmonių gali bet kada nueiti į kiną ar restoraną per daug apie tai negalvodami ir neplanuodami. Tačiau slaugančiam artimąjį palikti namus kad ir 30-čiai minučių kartais gali pasirodyti kaip neįmanoma užduotis. Kodėl gi nesuorganizavus ko nors gražaus? Užsakykite masažą, kur nors kartu išvykite visai dienai arba įteikite netikėtą dovaną, kad pakeltumėte jiems nuotaiką ir išreikštumėte dėkingumą už nuostabų darbą.

Moteris išima iš skalbimo mašinos skalbinius ir paduoda juos mamai.

4. Pasisiūlykite padėti

Po dienos rūpesčių slaugantieji artimąjį dažnai neturi daug laiko pasirūpinti savo asmeniniais poreikiais. Jei artimai pažįstate ką nors, kas slaugo kitą asmenį, pabandykite kuo nors padėti. Paklauskite, ar galite už juos atlikti kokį nors darbą, kad sumažintumėte krūvį, pavyzdžiui, nueiti į parduotuvę ar atnešti namuose paruošto maisto. Prieš tai būtinai susisiekite su jais ir paklauskite, kuo galėtumėte būti naudingi.

Vidutinio amžiaus vyras šypsosi į kamerą.

5. Pajuskite, kada reikia atsitraukti

Slaugantieji artimuosius kiekvieną dieną susiduria su daugybę iššūkių. Jiems gali būti sudėtinga atsitraukti nuo slaugos pareigų. Venkite prašyti dalykų, kurie padidintų įtampą ir taip užimtame jų gyvenime. Slaugančiųjų darbo grafikas dažniausiai labai įtemptas, todėl prieš tardamiesi dėl kokio nors vizito būtinai suderinkite tinkamą tam laiką. Jei slaugančiuoju yra jūsų draugas ar šeimos narys, pasistenkite suprasti, kada jiems reikia suteikti erdvės.

Pavargusi moteris sėdi viena skalbimo kambaryje.

6. Pastebėkite pervargimo požymius

Slauga gali būti sunki ne tik fiziškai, bet, kai kuriais atvejais, ir emociškai. Pastebėję emocinio nuovargio požymius suteikite slaugančiajam asmeniui visą įmanomą pagalbą. Atkreipkite dėmesį į bet kokius pervargimo požymius, tokius kaip pasikeitusi nuotaika, miego ir energijos trūkumas, atsiribojimas nuo aplinkinių ar depresija. Jūs galite sušvelninti situaciją paprasčiausiai paklausdami, ar viskas gerai ir kuo galite padėti.

Moteris naudojasi mobiliuoju telefonu.

7. Nurodykite jiems naudingos informacijos šaltinius

Egzistuoja įvairios organizacijos, kurias galite rekomenduoti slaugantiems artimuosius. Tai gali būti psichologinę pagalbą teikiančios įstaigos, rekreacinės grupės, finansinė valstybės pagalba internetinės bendruomenės, kuriose galima bendrauti su kitais panašiose situacijose atsidūrusiais žmonėmis. Pasidomėkite patys, o tada supažindinkite slaugantįjį su jiems aktualiomis organizacijomis ar grupėmis, kurios galėtų palengvinti jų gyvenimą.

Susiję straipsniai

Šaltiniai

1) „TENA“ pasaulinis tyrimas apie požiūrį į šeimos nario slaugą ir visuomenės informuotumą. 2022 m. liepa. Lenkija, Kanada, Prancūzija, JK ir JAV. Kiekvienoje šalyje buvo apklausta daugiau nei 1000 vyrų ir moterų (vyresnių kaip 18 m. amžiaus).