Žodynėlis

Su šlapimo nelaikymu susijusios sąvokos ir terminai.

Dermatologiškai patikrinta

Bandymų procesas, skirtas užtikrinti, kad produktai nekenkia odai realiomis gyvenimo sąlygomis.

Dirgli šlapimo pūslė

Šiuo terminu apibūdinamos įvairios problemos, susijusios su staigiu noru šlapintis. Tai nereiškia šlapimo nelaikymo, o tiesiog, kad dažnai norite šlapintis. Dirgli šlapimo pūslė, kartais dar vadinama hiperaktyvia šlapimo pūsle, paprastai reiškia, kad dažnai šlapinatės dieną, o neretai yra ir nokturija. Atminkite, kad normalu šlapintis 4–8 kartus per dieną. 

Dubens dugno raumenų pratimai

Dubens dugno raumenų pratimai – tai dubens dugno raumenų sutraukimas ir atpalaidavimas, siekiant pagerinti šlapimo pūslės palaikymą ir šlaplės užspaudimo slėgį.  Dubens dugno stiprinimas yra geriausia, ką galite padaryti, norėdami sumažinti bet kokio tipo šlapimo nelaikymo riziką. Dubens dugno pratimai kartais dar vadinami Kėgelio pratimais.

Dubens dugno raumenys

Dubens dugno raumenys (arba dubens raumenys) – tai pilvo ertmės apačioje esančių raumenų grupė. Jie išsidėstę tarp gaktikaulio (priekyje) ir stuburo pagrindo (nugaroje). Jie taip pat palaiko šlapimo pūslę ir žarnyną. Šių raumenų susilpnėjimas gali sukelti tokias problemas kaip šlapimo nelaikymas ir, jei analinės angos uždarymo raumuo yra pažeistas, išmatų nelaikymą.

Enurezė

Enurezė – tai nevalingas šlapimo ištekėjimas. Jeigu šlapimo nelaikymas įvyksta miego metu naktį, tai vadinama naktine enureze.

Funkcinis šlapimo nelaikymas

Tai yra nesugebėjimas laiku pasiekti tualetą dėl fizinės arba psichinės negalios arba aplinkos kliūčių sudaromų sunkumų.  Tai gali būti fizinės sveikatos pablogėjimas dėl amžiaus ar neįgalumo, pvz., negalėjimo pakankamai greitai nusivilkti drabužių arba persėsti nuo neįgaliojo vežimėlio ant unitazo. Aplinkos kliūtys pasiekti tualetą laiku gali būti per ilgas atstumas iki jo arba žmonių sutrikimas, nežinant, kur rasti tualetą. 

Hiperaktyvi šlapimo pūslė

Šiuo terminu apibūdinamos įvairios problemos, susijusios su staigiu noru šlapintis. Tai nereiškia šlapimo nelaikymo, o tiesiog, kad dažnai norite šlapintis. Hiperaktyvi šlapimo pūslė, kartais dar vadinama dirgliąja šlapimo pūsle, paprastai reiškia, kad dažnai šlapinatės dieną, o neretai yra ir nokturija. Atminkite, kad normalu šlapintis 4–8 kartus per dieną. Hiperaktyvi šlapimo pūslė dažniau pasitaiko vyresniems žmonėms ir moterims.

Įtampos šlapimo nelaikymas

Šis terminas apibūdina nevalingą šlapimo ištekėjimą (šlapimo pūslės silpnumą) esant fiziniam poveikiui.  Tas poveikis gali atsirasti dėl fizinių pastangų ar veiksmų, pvz., kosulio, čiaudulio ar juoko. Įtampos šlapimo nelaikymas paprastai pasireiškia tik nedideliu šlapimo kiekiu, tačiau priklauso nuo to, kiek pilna yra šlapimo pūslė spaudimui veikiant pilvo sritį.  Įtampos šlapimo nelaikymas paprastai yra susijęs su dubens dugno raumenų susilpnėjimu ir gali atsirasti dėl fizinių pokyčių nėštumo, gimdymo arba menopauzės metu. Moterų įtampos šlapimo nelaikymas dar vadinamas krūvio šlapimo nelaikymu. 

Jautri pūslė

Terminas dažnai vartojamas lengvam šlapimo pūslės silpnumui arba, tiksliau, šlapimo ištekėjimui apibūdinti.

Liekamasis šlapimas

Šlapimas, likęs pūslėje po nusišlapinimo. 

Menopauzė

Laikotarpis, žymintis mėnesinių nutrūkimą visam laikui.

Mišrus šlapimo nelaikymas

Kaip sako pats pavadinimas, tai yra mišrūs simptomai – paprastai tai yra įtampos šlapimo  nelaikymo ir skubos šlapimo nelaikymo kombinacija. Dėl noro šlapimo pūslė suspaudžiama, bet dubens raumenys nėra pakankamai stiprūs, kad apsaugotų nuo jos ištuštėjimo. Tai dažnai vienu metu pasireiškia moterims.  Jeigu kenčiate nuo abiejų tipų negalavimo, paprastai vienas jų kelia didesnių nepatogumų nei kitas, tad pirmiausia turite susitelkti ties dažniau pasitaikančiu simptomu.

Neurogeninė šlapimo pūslė

Kad šlapimas būtų sulaikomas ir veiksmingai valdomas šlapimo pūslės ištuštinimas, turi darniai veikti keletas raumenų ir nervų. Dėl galvos, nugaros smegenų ar nervų pažeidimo gali sutrikti smegenų ir šlapimo pūslės ryšys. Dėl to tampa nebeįmanoma valdyti šlapimo pūslės ir jos iki galo ištuštinti. 

Nokturija

Tai yra noras keltis vieną ar daugiau kartų per naktį šlapintis.

Perpildymo šlapimo nelaikymas

Perpildymo šlapimo nelaikymas atsiranda tada, kai šlapimo pūslė negali visiškai išsituštinti ir ją pripildo likutinis šlapimas. Šlaplės nepraeinamumas ir (arba) išsitempęs ir perpildytas šlapimo pūslės raumuo gali sukelti pūslės pertempimą ir po to nevalingą ištekėjimą. Dažna vyrų perpildymo šlapimo nelaikymo priežastis yra prostatos padidėjimas. Tačiau gali būti ir kitų priežasčių, pvz., nervo pažeidimas.

Prišlapinimas į lovą

Prišlapinimas į lovą arba naktinė enurezė – tai nevalingas šlapinimasis miegant tokiame amžiuje, kai galima tikėtis naktį nesišlapinti.  Nokturija – tai noras dažnai keltis naktį nusišlapinti.

Šlapimo nelaikymas

Nelaikymu gali būti vadinamas tiek šlapimo nelaikymas, tiek išmatų nelaikymas.

Šlapimo nelaikymo gydymas

Yra daug rekomenduojamų šlapimo nelaikymo gydymo būdų ir metodų. Vienas iš jų – gyvenimo būdo keitimas, pavyzdžiui, nuolat treniruojant šlapimo pūslę ir atliekant dubens dugno raumenų pratimus. Tai padės sustiprinti dubens dugno raumenis. Skysčių suvartojimo pokyčiai, sveiki tuštinimosi įpročiai bei svorio metimas taip pat gali padėti.

Šlapimo pūslės silpnumas

Šlapimo pūslės silpnumas (dar vadinamas silpna pūsle) – tai sunkumas valdyti šlapimo pūslę, dėl ko nevalingai išteka šlapimas. Moterų ir vyrų šlapimo pūslės silpnumo priežastys gali būti įvairios. Teisingas medicininis terminas šlapimo pūslės silpnumui yra šlapimo nelaikymas.

Šlapimo pūslės treniravimas

Šlapimo pūslės treniravimas – tai pratimų metodika, skirta padidinti šlapimo pūslės talpą ir sumažinti šlapinimosi dažnumą. Su laiku šlapimo pūslė tampa mažiau dirgli ir sugeba sutalpinti didesnį šlapimo kiekį. Šlapinimosi dienoraštis (dar vadinamas skysčių suvartojimo ir šlapimo pūslės dienoraščiu) yra pirmasis žingsnis vertinant skubos šlapimo nelaikymą ir parengiant šlapimo pūslės treniravimo kursą.

Šlapimo užlaikymas

Šlapimo užlaikymas atsiranda dėl šlapinimosi sunkumų ir reiškia, kad po nusišlapinimo pūslėje lieka šlapimo; tai gali sukelti, pvz., padidėjusi prostata.  Šlapimo pūslės ištuštinimo sunkumų simptomai gali būti silpna šlapimo srovė, o tai gali pasireikšti kaip nepastovus tekėjimas, stanginimasis ir laiko tarpas tarp bandymo šlapintis ir šlapimo tekėjimo pradžios. Šlapimo pūslei liekant pilnai gali atsirasti perpildymo nelaikymas.

Šlapinimasis

Šlapinimasis (šlapimo pūslės ištuštinimas).

Šlapinimosi dienoraštis

Jis dar vadinamas skysčių suvartojimo ir šlapimo pūslės dienoraščiu. Suvartojamų skysčių kiekis tiesiogiai lemia pasigaminančio šlapimo kiekį. 3 dienas registruojant, kaip dažnai šlapinatės, koks šlapimo kiekis ir kiek bei kokio tipo gėrimų išgerta, gali padėti jums ir sveikatos priežiūros specialistams įvertinti šlapimo nelaikymo lygį ir tipą bei nustatyti reikiamą gydymą. Pavyzdžiui, jei asmuo šlapinasi daugiau kaip 8 kartus per parą, tai gali rodyti skubos šlapimo nelaikymą ar kažkokią kitą būklę, kurią reikia tinkamai diagnozuoti ir gydyti.

Urologinė priežiūra

Urologinė priežiūra – tai pagalba asmeniui valdyti savo šlapimo pūslės arba žarnyno funkcijas. Tai reiškia šlapimo nelaikymo (laikino arba lėtinio) priežasčių nustatymą. Tai apima aplinkos veiksnių bei reikiamos pagalbos apsvarstymą ir galimų priežasčių, galėjusių sukelti šlapimo nelaikymą, suradimą. Visa tai skirta priežiūros tikslams ir planui nustatyti, kad būtų suteikta geresnė slauga. Urologinė priežiūra skatina sulaikyti šlapimą ir užkirsti kelią tolimesniam šlapimo nelaikymui, panaudojant individualizuotas priežiūros rutinas, ėjimą į tualetą ir  šlapimo nelaikymo produktus.  

Varvėjimas po nusišlapinimo

Varvėjimas po nusišlapinimo – tai terminas, vartojamas nusakyti nevalingą šlapimo ištekėjimą iškart po nusišlapinimo. Vyrams tai paprastai nutinka išėjus iš tualeto, o moterims – pakilus nuo unitazo. Tai dažnai pasitaiko padidėjus prostatai arba susilpnėjus dubens dugno raumenims.

Vidurių užkietėjimas

Vidurių užkietėjimas paprastai apibrėžiamas kaip sunkumas tuštintis, jo užsilaikymas arba skausmas tuštinantis; išmatos gali būti ir ne kietos. Vaikystėje tai pasitaiko labai dažnai.