Nikturija arba šlapimo nelaikymas naktį

Daugelis iš mūsų esame jautę norą šlapintis naktį. Tai ypač būdinga vyresniems žmonėms, nėščiosioms, taip pat išgėrus skysčių prieš pat miegą. Kai kuriems žmonėms staigus noras šlapintis gali sukelti ir nevalingą šlapimo ištekėjimą naktį.

Yra daug priežasčių, kodėl žmonės dažnai eina į tualetą naktį (nikturija), ir yra kai kas, ką galite padaryti, kad noras šlapintis kiltų rečiau. Pavyzdžiui, kad geriau miegotumėte naktį, galite pakeisti savo dienotvarkę arba savo gėrimo įpročius. Skaitydami toliau sužinosite apie tai išsamiau ir rasite patarimų, kaip išvengti naktinių prabudimų.

Kas sukelia šlapimo pūslės silpnumą naktį?

Su amžiumi mūsų kūnas keičiasi ir yra natūralu į tualetą eiti dažniau. Kitaip sakant, visiškai normalu kartą ar du kartus per naktį nueiti į tualetą. Taip yra dėl kelių priežasčių. Jaunesnio žmogaus šlapimo pūslė gali išlaikyti iki pusės litro šlapimo, tačiau su amžiumi tas kiekis paprastai sumažėja per pusę, nes šlapimo pūslės raumenys praranda elastingumą. Kita priežastis, kodėl vyresni žmonės stipriau jaučia norą šlapintis, yra ta, kad sumažėja mūsų gebėjimas koncentruoti šlapimą. Bendras dieną ir naktį susidarančio šlapimo kiekis gali ir nepasikeisti, tačiau dažnai daugiau šlapimo pagaminama naktį.

Yra ir su gyvenimo būdu susijusių priežasčių, turinčių įtakos šlapinimosi dažnumui, pavyzdžiui – didelio skysčių kiekio gėrimas. Po vakarienės vartojamas kofeinas ir alkoholis taip pat gali skatinti norą šlapintis naktį.

Su nikturija susijusios sveikatos būklės

Esama sveikatos būklių ir vaistų, kurie gali skatinti dažnesnį šlapinimąsi naktį. Jei manote, kad jūsų sveikatos būklė arba vartojami vaistai skatina šlapintis naktį, kreipkitės į savo gydytoją. Kartais tokį šalutinį poveikį gali sumažinti paprastas vaistų vartojimo laiko pakeitimas.

Kai kurie su nikturija susiję vaistai ir diagnozės:

  • Širdies ir inkstų sutrikimai
  • Diabetas
  • Diuretikai
  • Skubos

Nemiga gali sukelti nikturiją ir naktinį šlapimo pratekėjimą.

Paprastai daugiau šlapimo gaminama, kai esame budrūs, todėl nemiga sergantys žmonės naktį turi eiti į tualetą dažniau. Yra daug lėtinių sveikatos būklių, kurios gali sukelti nemigą, pavyzdžiui, neramių kojų sindromas, apnėja, taip pat Alzheimerio ir Parkinsono ligos. Daugelis lėtinių ligų sukelia diskomfortą arba skausmą, todėl bet kokių sveikatos sutrikimų gydymas ir skausmo mažinimas taip pat pagerins miegą bei mažins šlapimo gamybą naktį.

Kaip galiu sumažinti šlapinimosi naktį dažnumą?

Rečiau einant į tualetą naktį gali pagerėti jūsų savijauta, tai gali padėti geriau išsimiegoti.

Štai keletas patarimų, kurie gali jums padėti:

  • venkite prieš miegą gerti kavos, arbatos ir alkoholio,
  • prieš miegą nueikite į tualetą,
  • pabandykite nebegerti skysčių likus dviem valandoms iki miego.
  • Jei tinsta kojos, mūvėkite kompresines kojines, o po pietų palaikykite kojas pakeltas – tai gali sumažinti naktinį šlapinimąsi, nes padeda pašalinti kojose susikaupusį skystį.
  • Prabudimas naktį gali sukelti norą eiti į tualetą. Jei kenčiate nuo nemigos arba miego sutrikimų dėl kitų priežasčių, išsprendus šias problemas, nikturija gali sumažėti.
  • Jei naktį patiriate nevalingą šlapimo ištekėjimą, naudokite šlapimą sugeriančius paketus.