Moteris dedanti įklotą kelnaitėse, iš arti

Atsigavimas po gimdymo Apsauginių įklotų ir apatinių drabužių po gimdymo vadovas

Ruošdamosi kūdikio gimimui tikriausiai galvojate apie tai, kokių priemonių reikės pasirūpinti vaikeliu. Nepamirškite, kad lygiai taip pat svarbu pasirūpinti savimi, jog lengviau atsigautumėte po gimdymo. 

Čia paaiškiname, ko tikėtis po gimdymo – nuo kraujavimo iki šlapimo pūslės silpnumo ir šlapimo pratekėjimo bei kokių „TENA“ apsauginių produktų jums reikės, kad atsigaudamos jaustumėtės patogiai.

Pogimdyminis kraujavimas

Pogimdyminis kraujavimas (lochija) gali trukti nuo šešių iki aštuonių savaičių. Taip organizmas valosi po gimdymo ir gyja, todėl įprastai dėl to jaudintis nereikia. Pirmąsias kelias dienas šis kraujavimas, o tiksliau kraujo, gimdos audinių ir gleivių išskyros, gali priminti sunkias menstruacijas. Išskyros palaipsniui slops ir keis spalvą į rusvą, kol galiausiai baigsis. 

Greičiausiai pastebėsite, kad kraujavimas sustiprėja užsiimant aktyvia veikla ir daug judant. Taip pat kraujavimas gali tapti intensyvesnis po ilgo gulėjimo, kuomet taip pat gali pasirodyti ir kraujo krešulių. 

Tai natūralus organizmo atsakas ir gijimo procesas, tačiau, jei pastebėtumėte didelių krešulių, jūsų temperatūra pakiltų virš 38 laipsnių, skaudėtų pilvo apačią arba staiga pradėtumėte kraujuoti stipriau nei pirmą dieną po gimdymo, nedelsdamos pasikonsultuokite su gydytoju.

Pogimdyminis šlapimo nelaikymas

Augant vaisiui jūsų organai (įskaitant šlapimo pūslę ir šlaplę) palaipsniui vis labiau susispaudžia. Be to, nėštumo metu išsitempia , supantys šlaplę, makštį ir išangę, o gimdymo metu jiems tenka atlaikyti nemažą apkrovą.

Dėl šių priežasčių kurį laiką po gimdymo galite patirti šlapimo pūslės silpnumą ir šlapimo pratekėjimą. Tai gali trukti kelias savaites. Be to, galite ilgesnį laiką, tačiau tik retkarčiais, patirti netikėtą šlapimo ištekėjimą. 

Normalu, jei iš karto po gimdymo patirsite šias situacijas*: 

  • gausų šlapimo ištekėjimą pirmą kartą atsistojus po ilgo gulėjimo, pavyzdžiui, pašalinus kateterį; 
  • sustiprėjusį poreikį skubiai nusišlapinti; 
  • sumažėjusį pilnos šlapimo pūslės pojūtį; 
  • ūmų šlapimo nelaikymą (kai šlapimas išteka dar einant į tualetą);
  • šlapimo nelaikymą dėl streso (kai šlapimas išteka kosint, juokiantis, čiaudint, ką nors keliant ir pan.); 
  • pasyvųjį šlapimo nelaikymą (kai nejaučiate šlapimo nelaikymo); 
  • pasunkėjusį šlapinimąsi (kai stringa arba išvis užsiblokuoja); 
  • poreikį atsistoti, kad pavyktų nusišlapinti. 
Jūsų organizmui reikia laiko sugyti ir prisitaikyti. Viskas palaipsniui susitvarkys, tačiau jūs galite išvengti įvairių nepatogumų, sumažinti simptomus ir valdyti situaciją (daugiau skaitykite čia: Kaip valdyti šlapimo nelaikymą nėštumo metu ir pagimdžius). Vis dėlto, jei rūpinatės, kad jūsų problema rimtesnė, visada verta pasikonsultuoti su gydytoju. 

Kokius paketus ar kelnaites naudoti po gimdymo?

Šiuo laikotarpiu negalima naudoti tamponų. Gimdai prireiks keleto savaičių, kad ji susitrauktų iki normalaus dydžio, o tamponas gali pernešti bakterijas ir padidinti infekcijos riziką. Taip pat gimdymo metu makštis ir audiniai aplink ją gali įplyšti, o tamponas gali užkabinti žaizdą ir pernešti infekciją, todėl po gimdymo geriau naudoti specialius įklotus. Organizmo atsistatymo laikotarpiu rekomenduojama praustis po dušu ir vengti maudynių vonioje. 

Savaitę ar dvi po gimdymo patariame turėti keletą vienkartinių kelnaičių ar paketų, užtikrinančių maksimalų sugeriamumą, jei susilpnėtų šlapimo pūslės pojūčiai ir dėl to patirtumėte nevalingą šlapinimąsi. 

Galimai norėsite naudoti įprastus higieninius paketus, tačiau jie gali nesuteikti jums reikalingos apsaugos ir skysčių sugeriamumo. Tinkami paketai po gimdymo, tokie kaip „TENA Discreet Protect+“, yra storesni ir ilgesni nei įprasta. Jie taip pat yra švelnesni ir mažiau dirgina itin skausmingas sritis. 

Iškart po gimdymo galite pastebėti, kad patogiausia dėvėti vienkartines apatines kelnaites. Jos gerai priglunda prie pilvo ir užtikrina maksimalų skysčių sugeriamumą bei apsaugą nuo pratekėjimo. „TENA Silhouette“ kelnaitės nelaikančioms šlapimo gaminamos iš minkšto ir orui laidaus audinio, jos gerai priglunda prie kūno ir suteikia trigubą apsaugą nuo pratekėjimo, nemalonaus kvapo ir drėgmės. 

Kai kraujavimas nuslops, galimai norėsite išbandyti pogimdyminius paketus. „TENA Discreet Protect+“ pagaminti iš minkšto ir orui laidaus audinio, yra patogūs ir iki 12 valandų apsaugo nuo nemalonaus kvapo ir drėgmės. 

Kraujavimui pasibaigus ir išskyroms sumažėjus galite pereiti prie „TENA Discreet Mini“ paketų nelaikančioms šlapimo, kurie dėl unikalios „microPROTEX™“ technologijos užtikrina trigubą apsaugą nuo pratekėjimo, kvapo ir drėgmės. Jie itin gerai sugeria skysčius ir yra panašaus dydžio kaip ir menstruaciniai paketai. 

Kiek ilgai po gimdymo reikės naudoti specialius paketus?

Stiprus kraujavimas trunka 3–10 dienų, o vėliau įprastai nuslopsta. Pasirūpinkite, kad iš karto po gimdymo turėtumėte sugeriančias kelnaites ar paketus, užtikrinančius geriausią komfortą ir skysčių sugeriamumą. 

Kraujavimas po gimdymo gali tęstis iki šešių ar net aštuonių savaičių. Kraujavimui slopstant galite nuo vienkartinių kelnaičių ar didesnio sugeriamumo paketų pereiti prie mažiau skysčių sugeriančių įklotų

Normalu patirti kraujavimo suintensyvėjimus ir atoslūgius. Dažnai trečią ar ketvirtą savaitę po gimdymo moterys tampa aktyvesnės, dėl to kraujavimas šiek tiek vėl sustiprėja, todėl verta turėti įvairių sugeriamumų įklotų ir paketų, kad galėtumėte juos keisti pagal situaciją ir poreikius. 

Taip pat gali prireikti kelių savaičių ar net mėnesių, kol po gimdymo vėl atgausite visišką šlapimo pūslės kontrolę. Kai kurioms gali pasireikšti ilgiau. Tačiau yra priemonių, padėsiančių greičiau pagerinti situaciją.

Kaip kontroliuoti šlapimo nelaikymą po gimdymo

Moterys dažnai ignoruoja simptomus ir vengia kreiptis į profesionalus, tačiau jūs neprivalote taikstytis su nemaloniais pojūčiais. 

Egzistuoja įvairūs būdai leidžiantys kontroliuoti situaciją ir gerinti simptomus: nuo įprastų dubens dugno raumenų pratimų ir tinkamo šlapimo pūslės ištuštinimo iki šlapimo pūslės stiprinimo, kad rečiau norėtumėte šlapintis. Skaitykite mūsų straipsnį, kuriame rasite įvairių patarimų ir naudingos informacijos.

„TENA“ visuomet pasiruošusi padėti ir suteikti praktinių patarimų nėščiosioms ir patiriančioms pogimdyminį šlapimo nelaikymą. Jei jums reikia daugiau pagalbos, nedvejodamos kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą, pavyzdžiui, šeimos gydytoją. Turime didelį produktų asortimentą, kurį peržvelgti galite čia. Taip pat galite užsisakyti produktų pavyzdžius. Jei sau tinkamo produkto nerandate, nedvejodamos kreipkitės į mus. 

* Urinary problems immediately after childbirth, September 2020, NHS