Vyrų šlapimo takų infekcija

Jei jaučiate nuolatinį poreikį šlapintis arba jei skausmingas, jums gali būti šlapimo takų infekcija (ŠTI). ŠTI nėra būdinga jaunesniems vyrams, tačiau jos riziką didina tam tikros aplinkybės ir organizmo pakitimai atsirandantys su amžiumi. Štai keli patarimai, kaip galima atpažinti infekciją ir netgi jos išvengti.

Kas yra šlapimo takų infekcija?

ŠTI gali pasireikšti, kai kenksmingos bakterijos patenka į šlapimo takus. Infekcijas paprastai sukelia mūsų organizmo bakterijos, patekusios ten, kur neturėtų būti, ir dažniausiai tai būna E. Coli bakterija, kuri įprastai gyvena žarnyne. Tačiau kartais būna kaltos ir kitos bakterijos.

Dažniausi infekcijos simptomai:

 • skausmas arba deginimo pojūtis šlapinantis;
 • dažnas ir nuolatinis noras šlapintis;
 • kiekvieną kartą išsiskiriantis tik mažas šlapimo kiekis;
 • kraujo pėdsakai šlapime;
 • tamsus, drumstas arba aitraus kvapo šlapimas;
 • peršalimo pojūtis, paprastai be karščiavimo;
 • staigus šlapimo nelaikymo pasireiškimas.

Būtina paminėti, kad panašius kaip ŠTI simptomus gali sukelti ir kai kurios lytiniu keliu perduodamos ligos.

Kokie būna ŠTI tipai?

Pati dažniausia – šlaplės ir pūslės infekcija, vadinamoji apatinių šlapimo takų arba šlapimo pūslės infekcija. Tačiau kai kurios infekcijos gali išplisti į viršutinius šlapimo takus – šlapimtakį ir inkstus, ir tai vadinama viršutinių šlapimo takų infekcijomis. Taip nutikus, simptomai labai pasunkės, pavyzdžiui, gali atsirasti nugaros skausmai, pykinimas ir pakilti temperatūra. Pakilusi temperatūra gali reikšti, kad bakterijos pateko į prostatą.

Negydomos viršutinių šlapimo takų infekcijos gali pakenkti inkstams, be to, kyla pavojus, kad infekcija pateks į kraują ir dar labiau išplis – tai vadinama urosepsiu, kurio gydymui prireiks intensyvios terapijos. Tad jei įtariate ŠTI, kreipkitės į gydytojus, kad gautumėte teisingą diagnozę ir gydymą. Kuo greičiau sulauksite pagalbos, tuo lengviau atsikratysite infekcijos.

Gydymas ir simptomų malšinimas

ŠTI gana veiksmingai gydoma antibiotikais. Reikalingas šlapimo pasėlio tyrimas nustatyti, kokia bakterija sukėlė infekciją ir kokie antibiotikai būtų patys veiksmingiausi.

Kokiais būdais malšinti simptomus?

 • Išgertas pakankamas skysčių kiekis padės išplauti bakterijas iš šlapimo pūslės.
 • Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NSAID*) gali padėti numalšinti kai kuriuos simptomus, pavyzdžiui, skausmą, karščiavimą ir uždegimą.
 • Dėkite šildantį kilimėlį nugaros apačioje arba ant pilvo skausmui sumažinti.

Kas gali sukelti šlapimtakių infekciją?

Infekcijos padažnėja vyresniems nei 60 metų vyrams ir tai paprastai susiję su prostatos padidėjimu, dėl amžiaus atsiradusiais pakitimais ir kitomis ligomis, kuriomis dažniau sergame vyresniame amžiuje. Padidėjusi gali sumažinti šlapimo srovę, todėl bus sunkiau visiškai ištuštinti šlapimo pūslę. Likęs šlapimas gali tapti bakterijoms augti palankia terpe.

Kaip išvengti ŠTI?

Paprastas būdas ŠTI išvengti – kaskart stengtis visiškai ištuštinti šlapimo pūslę ir neleisti bakterijoms patekti į šlapimo takus. Be to, reikia nustatyti ankstyvą prostatos padidėjimą, kad būtų galima pritaikyti tinkamą gydymą ir sumažinti būsimas prostatos problemas.

Paprasti patarimai, kaip išvengti ŠTI:

 • Palaikykite švarią ir sausą genitalijų sritį.
 • Išgeriamas pakankamas vandens kiekis ir tinkamos hidratacijos palaikymas irgi gali padėti išplauti bakterijas.
 • Panaudotus šlapimą sugeriančius gaminius pašalinkite traukdami iš priekio link nugaros.
 • Jei sunku ištuštinti šlapimo pūslę, po šlapinimosi šiek tiek luktelėkite, pakeiskite padėtį ir bandykite dar kartą. Tai gali paskatinti šlapimo, kuris liko po pirmo šlapinimosi, išsiskyrimą ir sumažinti infekcijų riziką.

 

* Nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai (NSAID) yra skausmą malšinančių vaistų grupė, kuri mažina skausmą, karščiavimą ir uždegimą.

„Šlapimo takų infekcijos būdingesnės vyresniems nei 60 metų vyrams“.

Josefine Grandin

Profesionali slaugė / uroterapeutė