ŽODYNĖLIS

Su šlapimo nelaikymu susijusios sąvokos ir terminai

Dirglioji šlapimo pūslė

Dirglioji šlapimo pūslė – tai būklė, kuriai būdingas skubus noras šlapintis (galimas ir staigus šlapimo nelaikymas), kuris paprastai padažnėja dieną bei gali pasireikšti naktį.

Dubens dugno raumenys

Dubens dugno raumenys (arba dubens raumenys) – tai raumenų grupė dubenyje, kurie sudaro dugną tarp jūsų kojų. Jie yra tarp gaktikaulio (priekyje) ir jūsų stuburo pagrindo (nugaroje). Šių raumenų susilpnėjimas gali sukelti tokias problemas kaip šlapimo nelaikymas ir, jei analinės angos uždarymo raumuo yra pažeistas, išmatų nelaikymą.

Įtampos šlapimo nelaikymas

Įtampos šlapimo nelaikymas – tai nevalingas šlapimo nutekėjimas dėl fizinės veiklos, čiaudėjimo ar kosėjimo. Sfinkteris, šlapimo pūslės uždaromasis aparatas, arba dubens dugno raumenys ir raiščiai, kurie supa šlapimo pūslę, yra per silpni, kad sulaikytų šlapimą.

Lašėjimas po nusišlapinimo

Lašėjimas po nusišlapinimo ištinka tuomet, kai šlapimo pūslė visiškai neišsituština ir šlapimas prateka po nusišlapinimo. Tai dažnai pasitaiko padidėjus prostatai arba susilpnėjus dubens dugno raumenims.

Lašėjimas po nusišlapinimo

Tai pasireiškia, kai prateka keli šlapimo lašiukai net ir po to kai jau nusilengvinote ir šiek tiek palaukėte kol nuvarvės. Yra du lašėjimo po nusišlapinimo tipai – lašėjimas po nusišlapinimo ir nuolatinis lašėjimas. Lašėjimo po nusišlapinimo priežastis yra nepilnai ištuštėjusi šlapimo pūslė. Šlapimas kaupiasi iš šlapimo pūslės išeinančiuose šlapimtakiuose.

Persipildymo šlapimo nelaikymas

Jei jums nuolat teka šlapimas arba jis teka su pertrūkiais, gali būti, kad kenčiate nuo persipildymo šlapimo nelaikymo. Persipildymo šlapimo nelaikymas dažniausiai sukeliamas kažko, kas trukdo šlapimui tekėti, o tai sukelia šlapimo pūslės persipildymą, o po to ir pratekėjimą.

Prostata

Vyrų liauka, kuri yra prie pūslės pagrindo. Prostata ejakuliacijos metu gamina skystį. Dažnai vyresniems vyrams liauka išveša ir gali užspausti šlapimtakį. To požymis yra silpna šlapimo čiurkšlė, taip pat žinoma kaip keblumas ištuštinti šlapimo pūslę arba nepilnas šlapimo pūslės ištuštinimas.

Silpna šlapimo pūslė

Silpna šlapimo pūslė – tai terminas, dažnai vartojamas kaip šlapimo nelaikymo sinonimas ir taikomas bet kokiam nevalingam šlapimo ištekėjimui. Nors ir plačiai vartojamas, terminas „silpna šlapimo pūslė“ nėra mediciniškai teisingas. Šlapimo nelaikymas yra susijęs ne su silpna šlapimo pūsle, o su taip vadinamais apatinių šlapimo takų simptomais (AŠTS).

Skubos šlapimo nelaikymas

Skubos šlapimo nelaikymas yra dažniausiai pasitaikanti vyrų šlapimo nelaikymo priežastis. Skubos šlapimo nelaikymas – tai būklė, kai jaučiate staigų poreikį šlapintis, tačiau negalite išlaikyti iki kol pasieksite tualetą. Jums gali tekti šlapintis daugiau nei 4–8 kartus per dieną, o taip pat keletą kartų nakties metu. Tai dažnai siejama su prostatos padidėjimu, taip pat tai gali būti prostatos operacijos pasekmė.

Šlapimo nelaikymas

Šlapimo nelaikymas yra apibrėžiamas kaip nevalingas šlapimo ištekėjimas.

Šlapimo nelaikymo gydymo būdai

Yra daug rekomenduojamų šlapimo nelaikymo gydymo būdų. Vienas iš jų – gyvenimo būdo keitimas, pavyzdžiui, nuolat treniruojant šlapimo pūslę ir atliekant dubens dugno raumenų pratimus. Tai padės sustiprinti dubens dugno raumenis. Skysčių suvartojimo pokyčiai, sveiki tuštinimosi įpročiai bei svorio metimas taip pat gali padėti. Kiti galimi gydymo būdai – gydymas vaistais, šlapimą sugeriančių priemonių naudojimas arba operacija. Operacija rekomenduojama tik atlikus išsamią sveikatos būklės analizę ir tik nesėkmingai išbandžius kitus nechirurginius gydymo būdus. Visuomet rekomenduojama gauti tinkamą sveikatos būklės įvertinimą ir taip sužinoti tikslią šlapimo nelaikymo priežastį. Asmuo, svarstantis apie operaciją, turėtų žinoti apie galimą riziką, o taip pat ir naudą, kurios tikimasi iš tokios procedūros, kaip ir iš bet kurios kitos chirurginės intervencijos. Galima naudoti šlapimą sugeriančias priemones ir gydytis kitais būdais, kaip pavyzdžiui, keičiant įpročius ar vartojant vaistus. Šlapimą sugeriančios priemonės turi būti naudojamos tuomet, kai reikia. Pavyzdžiui, kai kiti gydymo būdai yra neveiksmingi.

Šlapinimasis

Šlapinimosi aktas (šlapinimasis).