Prostata ir vyrų šlapimo pratekėjimas

Prostata ir vyrų šlapimo nelaikymas

Nors prostata ir šlapimo nelaikymas nėra maloniausios pokalbio temos, svarbu žinoti, kaip viena veikia kitą. Kad šis klausimas keltų kuo mažiau sąmyšio, mes susitikome su Ralphu Peekeriu, Geteborgo universiteto Sahlgreno universitetinės ligoninės profesoriumi ir Urologijos skyriaus vyriausiuoju gydytoju.

Prostata ir vyrų šlapimo nelaikymas

18–20 m. vyrų prostata yra graikinio riešuto dydžio ir sveria apie 20 gramų. Ji gali išvešėti iki 500 gramų.

Jūsų prostata yra lyg graikinis riešutas

Pirmiausia apie tai, kas svarbiausia. Ką žinote apie savo priešinę liauką? Pagrindinė prostatos, išsidėsčiusios tarp šlapimo pūslės ir penio, funkcija – gaminti skystį. Šiam susimaišius su sperma, gaminama sėkla. Kai jums yra apie dvidešimt, yra graikinio riešuto dydžio ir sveria apie 18–20 gramų.

Kaip ir jūsų ausys, prostata niekada nenustoja augusi.

Gera žinia ta, kad prostatos didėjimas yra normalus reiškinys. „Kai kurių vyrų padidėja visiškai nežymiai. Kitų vyrų – šiek tiek daugiau, o kai kurių gali išvešėti net iki pusės kilogramo“, – sako Peekeris. Dažnai prostata išvešėja nepastebimai. Tačiau kai kuriems vyrams išvešėjusi prostata ar gerybinė prostatos hiperplazija (GPH) gali sukelti skausmą ir įvairius kitus sutrikimus, įskaitant šlapimo nelaikymą, sunkesnę šlapinimosi pradžią, susilpnėjusią šlapimo srovę, nevisiško pasišlapinimo jausmą ar šlapimo užsilaikymą šlapimo pūslėje, dėl kurių gali išsivystyti infekcija. Apatinių šlapimo takų simptomai (AŠTS) gana dažni. Juos patiria iki 25 % 40 m. ir vyresnių vyrų. Šiuo metu yra veiksmingų gydymo būdų, todėl ši problema neturi neigiamai veikti jūsų gyvenimo kokybės.

Išvešėjusi prostata nėra lygu vėžiui.

Peekerio žodžiais, gana įprasta klaidingai manyti, kad AŠTS yra prostatos vėžio simptomai. Ankstyvų įspėjamųjų ženklų nėra labai daug, tačiau rizikos faktoriais gali būti šeimos istorija ir mitybos įpročiai. Iš pradžių reikėtų atlikti paprastą kraujo tyrimą, vadinamąjį PSA tyrimą.
 
Įdomu tai, kad daugeliu atvejų prostatos vėžys vystosi lėtai. Štai kodėl neretai reguliarus stebėjimas yra veiksmingesnis už operaciją, po kurios gali imti varginti šalutiniai poveikiai, tarp jų ir . Įtampos šlapimo nelaikymas, dažniau varginantis moteris, gali būti laikinas ar nuolatinis dubens operacijų, pavyzdžiui, prostatektomijos, šalutinis poveikis. Operacijos metu pašalinama visa . Dėl to gali sutrikti sfinkterio funkcija ir imti pratekėti šlapimas. Šią problemą galima palengvinti, o neretai ir visai išspręsti vaistiniais preparatais ir operacija. Lengvais atvejais dubens dugno pratimai, padedantys sustiprinti gaktinio stuburgalio raumenis, gali padėti kontroliuoti šlapimo pūslę ir sumažinti šlapimo ištekėjimą. Bet kuriuo atveju, jei nerimaujate dėl simptomų, tyrimų ar pavojų, susijusių su prostatos vėžiu, geriausia pasikalbėti su gydytoju ir gauti reikiamos informacijos. 

„Dažnai ne prostata sukelia nemalonumus“

Nors išvešėjusi gali sukelti tam tikrų šlapinimosi sunkumų, Peekeris sako, kad, aiškindamiesi pagrindines vyrų šlapimo nelaikymo priežastis, turime atsitraukti nuo dubens srities ir pažvelgti į smegenis. 
 
Už jūsų šlapinimosi refleksus ar galimybę sulaikyti šlapimą, kai norite šlapintis, atsakinga centrinė nervų sistema. Šios svarbios grandys smegenyse gali suirti dėl traumų, pavyzdžiui, smegenų pažeidimų ar insulto, dėl kurių kai kuriems vyrams gali pradėti nevaldomai lašėti ar varvėti šlapimas. Toks , vadinamas skubos šlapimo nelaikymu, yra dažniausia vyrų šlapimo nelaikymo forma.  
Tačiau pažeidimas neprivalo būti toks rimtas kaip insultas. „Tai galėtų būti ir dėl aterosklerozės sukelto nežymaus smegenų aprūpinimo krauju ir deguonimi sutrikimo“, – sako Peekeris. 
 
Aterosklerozė yra arterijų sukietėjimas ir susiaurėjimas dėl rūkymo, prastos mitybos ir sėslaus gyvenimo būdo. Tyrimais neįrodyta, kad prasta mityba sukelia šlapimo nelaikymą, tačiau sveika mityba ir judrus gyvenimo būdas turi tik teigiamą poveikį. „Aprūpinant deguonimi audinius naudą pajunta visas organizmas“, – prideda Peekeris.
 
Jis pataria kreiptis pagalbos vos pajutus neraminančius simptomus. Taigi jei turite klausimų dėl prostatos ir šlapimo nelaikymo, pasikalbėkite su savo gydytoju.

Kai kurių vyrų prostata gali išvešėti iki pusės kilogramo.

Ralphas Peekeris

Profesorius ir vyriausiasis gydytojas

Ar žinojote?

Vienas iš keturių vyrų po keturiasdešimties metų patiria apatinių šlapimo takų simptomus.

1 iš 4

Susiję straipsniai

Šlapimo nelaikymas – Įvadas

Vienas iš keturių vyresnių nei 40 metų vyrų kenčia nuo šlapimo nelaikymo. Geriausias būdas surasti sprendimą – sužinoti daugiau apie šlapimo nelaikymą.

Dubens dugno raumenų pratimai

Šlapimo pūslės kontroliavimą galima pagerinti atliekant tinkamus pratimus. Dubens dugno raumenų pratimai, dar vadinami Kėgelio pratimais, gali padėti išvengti, sumažinti ar kontroliuoti šlapimo nelaikymo problemas.