Kaip suprasti suaugusiųjų šlapimo nelaikymą

Šlapimo nelaikymo terminu apibūdinamas bet koks nevalingas šlapimo ištekėjimas. Jis būna kelių skirtingų tipų, pvz., įtampos , mišrus šlapimo nelaikymas, staigos šlapimo nelaikymas ir kiti.

Šlapimo nelaikymas būna įvairus, todėl paprastai vyrų, moterų, senyvo amžiaus žmonių ir vaikų patiriamo šlapimo nelaikymo priežastys skiriasi. Nevalingo ištekėjimo atvejais šlapimo kiekis taip pat būna skirtingas. Gydytojas gali diagnozuoti patikimiau, remdamasis šlapimo nelaikymo tipu, dažniu ir sunkumu. Taigi, jeigu patiriate nevalingus šlapimo ištekėjimus, pastebite „silpną šlapimo pūslę“ ar turite kitų šlapimo pūslės problemų, turite kreiptis į gydytoją.

Skirtingi suaugusiųjų šlapimo nelaikymo tipai

​​Įtampos reiškia, kad šlapimas nevalingai išteka kūnui įsitempus, pvz., kosėjant, čiaudint arba juokiantis. Tai dažniau pasireiškia moterims; vyrams labai retai.
 
​​​​​​​Skubos šlapimo nelaikymas – šlapimo nelaikymo problemos, susijusius su staigiu noru šlapintis. Ištekantis šlapimo kiekis būna įvairus: nuo mažų lašelių iki visiško šlapimo pūslės išsituštinimo. Šio tipo šlapimo nelaikymo priežastys taip pat gali būti įvairios, pvz., padidėjusi , šlapimo takų infekcija arba tiesiog išgertas per didelis kiekis skysčių. Todėl svarbu žinoti tikslią diagnozę, kad būtų galima atitinkamai gydyti.
 
Mišrus šlapimo nelaikymas – tai įtampos šlapimo nelaikymo  ir skubos šlapimo nelaikymo derinys. Tai reiškia, kad šlapimo ištekėjimas gali būti tiek dėl staigaus noro, tiek dėl kūno įsitempimo.
 
Persipildymo šlapimo nelaikymas atsiranda tada, kai šlapimo pūslė negali visiškai išsituštinti ir palaipsniui ją pripildo likutinis šlapimas. Dažniausia šio tipo negalavimo priežastis yra šlaplės užspaudimas, pvz., dėl padidėjusios prostatos. Kita priežastis gali būti iki visiško ištuštinimo negalintis susitraukti šlapimo pūslės raumuo – tai gali būti siejama, pvz., su diabetine neuropatija. 
 
Neurologinį šlapimo pūslės sutrikimą sukelia smegenų, nugaros smegenų arba nervų pažeidimas. Neurologinis šlapimo pūslės sutrikimas gali pasireikšti žmonėms, kurie kenčia nuo trauminių pažeidimų, insulto, išsėtinės sklerozės ir Parkinsono ligos. 
 
Varvėjimas po nusišlapinimo – tai nevalingas šlapimo nutekėjimas iškart po nusišlapinimo. Taip nutinka todėl, kad šlaplėje dar lieka šlapimo. Šis negalavimas dažnesnis vyrams ir kartais jo galima išvengti spaudžiant į priekį tarpvietę, kad išbėgtų likęs šlapimas. Dėl blogo šlaplės raumenų tonuso tai gali pasireikšti ir moterims.
 
Funkcinis šlapimo nelaikymas reiškia, kad negalite laiku pasiekti tualeto dėl tam tikro nejudrumo. Funkcinio šlapimo nelaikymo priežastys gali būti pablogėjusi rega, sumažėjusi kognityvinė funkcija ir sumažėjęs judrumas.
 

Moterims

Moterims, kurios patiria šlapimo pūslės silpnumą.

Brunetė šypsosi į kamerą

Vyrams

Vyrams, kurie patiria šlapimo nelaikymą.

Vidutinio amžiaus barzdotas vyras šypsosi fotografuojamas

Slaugantiems artimuosius

Jums, kurie slaugo mylimą žmogų, patiriantį šlapimo nelaikymą.

TENA-ProSkin-CGR-Lifestyle-Woman-kissed-by-nurse-500x500.jpg