Mano artimajam reikia didelės pagalbos

Artimąjį derėtų slaugyti atsižvelgiant į jo fizinę būklę ir poreikius.
 
Ar artimasis negali atsistoti ir išlaikyti savo paties svorio? Ar didžiąją laiko dalį jis praleidžia lovoje? Ar jam reikia padėti apsirengti ir nusiprausti? Jei jam tinka šis apibūdinimas, šis skyrius skirtas jums. Čia galite gauti praktinių patarimų nepriekaištingai slaugai.

Tinkama higiena

Vienas svarbiausių dalykų, kuriuos galite padaryti dėl artimojo sveikatos ir patogumo – padėti rūpintis jo asmenine higiena. Tačiau tai labai asmeniška priežiūros sritis, todėl kai kuriems patirties neturintiems slaugantiesiems šis darbas iš pradžių gali pasirodyti nejaukus. Nepaisant keblumo, šio pobūdžio slauga nepaprastai vertinga. Ji netgi gali sustiprinti ryšį su artimuoju.

Senyvo amžiaus žmonių odos priežiūra

Kaip jau galbūt žinote, su amžiumi sensta ir oda. Ji tampa gana gležna. Dėl to senyvo amžiaus žmonėms reikia ypatingų higienos procedūrų, skirtų jų gležnai odai. Tai ypač aktualu, jei jie kenčia dėl šlapimo arba išmatų nelaikymo, nes šlapimas ir išmatos dirgina bei pažeidžia odą. Švelniai valant ir naudojant apsaugines priemones galima užkirsti kelią odos sudirginimui ir infekcijoms. Jos taip pat ramina odą ir padeda artimajam pasijusti švariam, gaiviam, sveikam ir suteikia patogumo. Tai net gali suteikti daugiau pasitikėjimo savimi.
 
Odos priežiūrą sudaro trys etapai: valymas, atgaivinimas ir apsauga. Viskuo gali padėti pasirūpinti TENA odos priežiūros gaminių asortimentas. Jie specialiai pritaikyti gležnai senyvo amžiaus žmonių odai.

Odos skerdėjimas ir pragulos

Kaip jau minėta, pravartu apsaugoti senyvo amžiaus žmonių odą nuo šlapimo ir išmatų, nes tai ypač dirgina. Kasdien prausdami savo artimąjį pasistenkite apžiūrėti jo odos būklę. Pastebėję odos skerdėjimą galite imtis veiksmų, kad odos būklė nepablogėtų. Jei reikia praktinių patarimų, kaip prižiūrėti šlapimo nelaikančio žmogaus odą, žr. Šlapimo nelaikymas ir higiena.
 
Gali būti, kad Jūsų slaugomas žmogus daug laiko praleidžia gulėdamas lovoje ir negali reguliariai keisti kūno padėties. Tokiu atveju jo oda gali pradėti skerdėti, susidaryti opos ir pragulos. Galima užkirsti tam kelią dažnai ir reguliariai padedant artimajam pakeisti kūno padėtį. Jūs ir artimasis tai galite atlikti kaip paprastą kasdienę mankštą. Tai gali būti puiki proga trumpai pamasažuoti artimąjį, kad suaktyvintumėte jo kraujo apytaką ir sumažintumėte įtampą dėl gulėjimo lovoje. Norėdami daugiau sužinoti, kaip išvengti pragulų, kreipkitės į gydytoją.

Šlapimą sugeriantys gaminiai

Ar Jūsų prižiūrimas žmogus didžiąją laiko dalį praleidžia lovoje? Ar jis nelaiko šlapimo? Jei taip, geriausia naudoti anatomines sauskelnes „TENA Slip“ arba juostines sauskelnes „TENA Flex“ – šie šlapimą sugeriantys gaminiai skirti apsaugai nuo pratekėjimo esant vidutiniam ir sunkiam šlapimo nelaikymui.
 
Norėdami artimam žmogui išrinkti tinkamą apsaugos nuo šlapimo pratekėjimo priemonę tinkamu sugerties lygiu, naudokite TENA gaminių ieškiklį.

Kaip saugiai išlipti iš lovos ir į ją atsigulti

Jūsų slaugomam žmogui gali reikėti padėti išlipti iš lovos. Jį keldami arba vesdami galite pertempti savo nugarą. Norėdami išvengti traumų, pavyzdžiui, nugaros patempimo slaugant artimąjį, sužinokite daugiau apie ligonių vartymo ir kėlimo taisykles bei ergonomišką  priežiūrą.

Judėjimas

Jei artimasis gali vaikščioti su jūsų pagalba, pravartu jam padėti. Lengva reguliari mankšta padeda artimajam palaikyti raumenų būklę ir pakelti nuotaiką. Tačiau prieš pradedant būtina pasirūpinti, kad namuose būtų saugu judėti.

Gera mityba ir skysčių suvartojimas

Artimasis gali būti linkęs vartoti mažiau skysčių, kad jam reikėtų rečiau lankytis tualete. Tačiau dėl to gali kilti problemų. Gali padidėti šlapimo koncentracija ir kilti pavojus sveikatai. Pasistenkite paskatinti jį gerti įprastai, pajutus troškulį.
 
Valgymas taip pat labai svarbus. Negalima pamiršti, kad valgymas nėra vien maitinimasis. Tai ir proga pabendrauti su artimuoju. Galbūt galite pakviesti drauge pavalgyti kitus šeimos narius arba draugus, pasidalyti mintimis ir drauge pasijuokti. Jūsų draugija suteiks artimajam sveikatos ir pakels jam nuotaiką. 

Ryšys su aplinkiniais

Nepaisant amžiaus, visiems patinka, kai juos paima už rankos, paplekšnoja per nugarą arba meiliai apsikabina. Gera justi ryšį su šeimos nariais ir draugais. Didžiąją laiko dalį praleidžiant vienam, šie jausmai tampa dar svarbesni.
 
Patyrę slaugytojai teigia, kad net nereikšminga veikla drauge gali praskaidrinti slaugomo žmogaus kasdienybę.

Nedvejokite kreiptis pagalbos

Patyrę slaugytojai visada pirmiausia pataria kreiptis pagalbos į kitus. Tai gali būti šeimos nariai, draugai, vietinės bendruomenės nariai arba valstybinės tarnybos.