Moteris padeda ypatingų poreikių turinčiai paauglei.

Kaip galime apibrėžti slaugantįjį?

Slaugantysis prižiūri kitą asmenį ir padeda jam tvarkytis su kasdienėmis užduotimis.

Slaugantieji prižiūri asmenis, kurie dėl ligos, negalios, psichikos sveikatos būklės ar kitų problemų negali išsiversti be jų pagalbos.

Daugelis nelaiko savęs slaugančiaisiais ir dažnai prireikia daugelio metų, kol jie pakeičia savo požiūrį. Taip yra dėl to, kad žmonėms slauga reiškia skirtingus dalykus.

Jei nuolat neatlygintinai teikiate pagalbą savo artimajam, kuriam reikia pagalbos atliekant net ir paprasčiausius veiksmus, kaip nusiprausimas duše, apsirengimas ar maisto paruošimas – esate jo slaugantysis (-oji).

Kartais tokia pareiga užklumpa visiškai netikėtai. Kad ir kokia būtų jūsų situacija, turime daug naudingų priemonių ir patarimų, kurie padės jums įveikti kilusius iššūkius. Čia mes nagrinėjame, ką reiškia būti slaugančiųjų.

Kuo skiriasi profesionali apmokama slauga nuo savanoriškos ir neapmokamos?

Slaugantysis padeda slaugomam asmeniui susitvarkyti su pagrindinėmis užduotimis. Slauga ir jos formos gali būti įvairios – pagalba riboto judumo asmenims, negalintiems savarankiškai apsirengti ar nueiti į tualetą ir t. t.

Be to, slauga gali būti atlygintina ir neatlygintina. Už slaugą atlyginimo negaunantys asmenys gali būti slaugomo asmens šeimos nariai, sutuoktiniai, draugai ar kaimynai. Susitarimas gali būti laikinas arba neterminuotas. Artimiesiems slaugyti šeimos narį gali tekti dėl jo negalios, psichikos sutrikimų ar kitos ligos, pavyzdžiui, Alzheimerio. Slaugytojai savanoriai kitus asmenis prižiūri be atlygio ir dažnai iš pradžių jie nepažįsta asmens, kurį reikės slaugyti.

Sąvoka „profesionalus slaugytojas“ apima įvairias apmokamas slaugos profesijas. Tarp jų senjorų priežiūra, pagalbininko paslaugos, pagalba neįgaliesiems, slauga namuose ir kitos.

Vidutinio amžiaus moteris namuose.

Slaugos veikla pasaulyje

Naujausias „TENA“ tyrimas1 atskleidė, kad nors slauga tampa vis dažnesniu reiškiniu visame pasaulyje, visuomenė dar iki galo nesuvokia slaugančiųjų indėlio ir atsidavimo masto:

  • vis daugiau žmonių tampa slaugančiaisiais – per kelis ateinančius metus numatomas 25–50 % augimas;
  • 55 % apklaustųjų teigia, kad nesusitvarkytų su slauga ir kitomis kasdieninėmis užduotimis;
  • 1 iš 4 nežinotų, kaip elgtis, jei reikėtų slaugyti artimąjį;
  • 2 iš 5 nežino, kur kreiptis pagalbos tapus slaugančiuoju.

Nedaug pagalbos reikalaujančių asmenų slauga

Net jei jūsų šeimos narys juda savarankiškai ir didžiąją dalį laiko išsiverčia be kitų, įvairiose kasdienėse situacijose jam vis tiek gali prireikti šiek tiek jūsų (slaugančiojo) pagalbos. Štai keletas tipinių slaugančio artimąjį pareigų ir atsakomybių pavyzdžių:

Pagalba apsiperkant

Dažnai slaugomam asmeniui su nedideliais poreikiais atliekant paprastas kasdienes užduotis gali prireikti tik šiek tiek jūsų pagalbos, pavyzdžiui, padėti apsipirkti prekybos centre ar vaistinėje.

Rūpinimasis saugumu

Asmuo, kurį slaugote, gali būti gana nepriklausomas ir nereikalauti daug pagalbos. Tačiau vis vien svarbu nepamiršti, kad senyvo amžiaus žmonių kaulai yra trapūs. Net patyrę nedidelį smūgį arba parkritę jie gali prarasti galimybę judėti. Siekdami apsaugoti juos nuo traumų pasirūpinkite, kad namuose būtų kaip įmanoma saugiau judėti. Daugiau skaitykite skyriuje „TENA“ saugumas namuose“.

Draugijos palaikymas

Net ir senatvėje mums patinka, kai mus paima už rankos, paplekšnoja per nugarą arba meiliai apsikabina. Viena pagrindinių slaugančiojo pareigų – suteikti slaugomam asmeniui artumo jausmą.

Pagalba su nelengvomis užduotimis buityje

Nedidelių poreikių asmenys įprastai puikiai susidoroja su kasdienėmis buities užduotimis, pavyzdžiui, dulkių valymu. Tačiau atliekant didesnio fizinio krūvio reikalaujančius darbus, tokius kaip sodininkystė / daržininkystė, aukštų lentynų tvarkymas ar kruopštus vonios kambario išvalymas, jiems gali prireikti jūsų pagalbos.

Daugiau pagalbos reikalaujančių asmenų slauga

Kartais dėl užsitęsusios ligos ar negalios mūsų šeimos nariams reikia šiek tiek daugiau praktinės pagalbos ir dėmesio. Štai keletas slaugančiųjų vaidmenų ir pareigų pavyzdžių, slaugant vidutinio lygio poreikių turinčius asmenis.

Rūpinimasis tinkama mityba

Jums gali tekti pasirūpinti, kad jūsų slaugomas šeimos narys tinkamai maitintųsi. Tai gali būti ne vien maisto ruošimas, nes, kai ateina laikas valgyti, svarbu ne tik pats maistas. Tai yra puiki proga pabendrauti, pasidalyti istorijomis ir kartu pasijuokti. Galbūt galite pasikviesti su jumis pavalgyti kitus šeimos narius ir draugus? Socialiniai ryšiai padeda žmonėms pasijusti reikalingiems.

Rūpinimasis skysčių vartojimu

Svarbu užtikrinti, kad asmuo, kurį slaugote, vartotų pakankamai skysčių. Pernelyg didelės koncentracijos šlapimas gali dirginti šlapimo pūslę, o dehidratacija – sumažinti kraujospūdį ir padidinti pargriuvimo pavojų. Dehidratacijos požymiai yra tamsus šlapimas arba mažas jo kiekis, išdžiūvusi burna, sausa oda, nuovargis ar galvos svaigimas. Pasiūlykite šeimos nariui vandens ar kito gėrimo, kai tik jis jaučiasi ištroškęs. Rūpinkitės, kad valgio metu jis taip pat vartotų skysčių (išgertų sulčių ar arbatos), taip pat gaminkite ir siūlykite daug skysto maisto, pavyzdžiui, sriubas, želes ar vaisius (arbūzus, melionus).

Jei jūsų artimasis dažnai priverstas šlapintis naktį, apribokite skysčių vartojimą likus 2–4 val. iki miego.

Rūpinimasis asmenine higiena

Asmeninė higiena – svarbi kasdienė užduotis. Galbūt asmuo, kurį slaugote, gali pats pasirūpinti savimi ir nusiprausti be jūsų pagalbos. Jei taip, tuomet gerai! Pasistenkite jį paskatinti kuo ilgiau savarankiškai rūpintis savo švara. Tačiau retkarčiais galite patikrinti, ar jam tikrai nereikia jūsų pagalbos.

Rūpinimasis odos priežiūra

Su amžiumi sensta ir mūsų oda. Ji tampa labiau pažeidžiama ir gležna. Senyvo amžiaus žmonėms reikalinga ypatinga odos priežiūra. Mažiausias sausos odos įbrėžimas gali pažeisti apsauginį odos barjerą ir sukelti infekciją. Todėl turite skatinti slaugomą vyresnio amžiaus asmenį kasdien rūpintis viso kūno drėkinimu arba padėti jam tai padaryti. Naudodami jautriai odai skirtą drėkinamąjį kremą suminkštinsite sausą odą ir palaikysite natūralų odos pH.

Kaip prižiūrėti asmenį su dideliais poreikiais

Daugybė žmonių visame pasaulyje slaugo savo šeimos narius, turinčius didelių ar ženklių poreikių. Tai apima, pavyzdžiui, laikiną pagalbą insultą ar infarktą patyrusiam artimajam arba nuolatinę neįgalaus, demencija ar Alzheimerio liga sergančio asmens slaugą. Dažnai, siekiant suteikti visapusišką ir savalaikę pagalbą, sudaromas slaugos planas. Toliau pateikiame keletą reikšmingų slaugančio artimąjį vaidmenų ir pareigų pavyzdžių.

Pagalba riboto judumo žmonėms

Ar jūsų slaugomas asmuo negali pats atsistoti ar atsistojęs išlaikyti savo svorio? Ar didžiąją laiko dalį jis praleidžia lovoje? Ar jam reikia padėti apsirengti ir nusiprausti? Jei taip, vadinasi jam reikia daug jūsų pagalbos, kad galėtų judėti. Gali būti, kad jūsų slaugomam žmogui reikia padėti išlipti iš lovos. Jį keldami, laikydami ar vesdami galite pertempti savo nugarą. Tokiu atveju rekomenduojame perskaityti mūsų praktinius patarimus, kaip saugiai atlikti vienus ar kitus veiksmus buityje. Jei padėsite artimajam atlikti reikalingus pratimus ir išlaikyti gerą fizinę formą, galimai suteiksite galimybę jam būti maksimaliai nepriklausomam.

Pagalba nelaikantiems šlapimo

yra nemažas iššūkis slaugantiems artimuosius, tačiau nebūtina viskuo rūpintis jums patiems. Galite pasinaudoti įvairiausia pagalba, įskaitant ir iš „TENA“. Galite pasiteirauti savo gydytojo apie pagalbos institucijas ir jų teikiamas situacijos įvertinimo ir valdymo paslaugas šlapimo nelaikantiems asmenims. Taip pat galite perskaityti mūsų higienos vadovą, kuriame rasite daug išsamios informacijos apie šlapimo nelaikančių asmenų slaugą.

Pagalba prižiūrint intymios srities odą

Jei jūsų artimasis patiria šlapimo nelaikymą, labai svarbu jį aprūpinti tinkamomis apsaugos priemonėmis, padėti pasikeisti sauskelnes ir greitai pasirūpinti, kad oda būtų švari. Švelni intymių sričių odos priežiūra padės apsaugoti odą nuo sudirgimo ir infekcijų. Svarbu laikytis griežtos higienos rutinos, kad gležna oda intymiose srityse išliktų nepažeista. Taip slaugomas asmuo jaus švarą, patogumą bei gaivumą ir įgaus daugiau pasitikėjimo savimi. Jei norite sužinoti daugiau, perskaitykite mūsų straipsnį apie tai, kaip apsaugoti odą nuo šlapimo ir išmatų sukeliamo sudirgimo ar ŠND.

Susiję straipsniai

Šaltiniai

1) „TENA“ pasaulinis tyrimas apie požiūrį į šeimos nario slaugą ir visuomenės informuotumą. 2022 m. liepa. Lenkija, Kanada, Prancūzija, JK ir JAV. Kiekvienoje šalyje buvo apklausta daugiau nei 1000 vyrų ir moterų (vyresnių kaip 18 m. amžiaus).