Sauskelnės ant priešais langą stovinčio senyvo amžiaus žmogaus, vaizdas iš arti.

Kaip išvengti šlapimo nelaikymo sukeliamų odos sudirgimų ar ŠND

Kodėl tinkama odos priežiūra ir apsauga nuo šlapimo yra tokie svarbūs

Šlapimo nelaikančių asmenų oda dažnai yra jautri, ji greitai sudirgsta ir atsiranda bėrimas. Jei slaugote vyresnio amžiaus arba judėjimo problemų turintį asmenį, jo oda greičiausiai bus labiau pažeidžiama, dėl ko kyla didesnė infekcijos rizika.

Gera intymių sričių odos priežiūra yra itin svarbi, nes šlapimas ir išmatos gali sukelti įvairių odos problemų, įskaitant šlapimo nelaikymo sukeliamą dermatitą (ŠND).

Jūsų artimojo odos priežiūra turi užimti svarbią bendrojo slaugos plano dalį. Sveika oda yra itin svarbi gerai gyvenimo kokybei, be to, tai padeda išvengti ŠND ir kitų odos problemų. Intymių sričių odą valykite ir gydykite pasirinkę tinkamus odos priežiūros produktus.

Kas yra ŠND?

Jei jūsų slaugomas asmuo turi šlapimo nelaikymo problemų, jam gresia šlapimo nelaikymo sukeliamas dermatitas (ŠND). Bet kuris šlapimo nelaikymą patiriantis asmuo gali susirgti ŠND, nors dažniausiai ši liga pasireiškia turintiems gležną ir pažeidžiamą odą, pvz., vyresnio amžiaus, tam tikrus vaistus vartojantiems ar odos ligomis sergantiems asmenims.

ŠND – intymių sričių dermatitas – yra odos uždegimas, kuris pasireiškia šlapimo ir išmatų poveikio sukeltais odos pažeidimais. Šlapimas pažeidžia odos apsauginį barjerą ir sukelia odos uždegimą (ŠND), dėl kurio atsiranda odos dirginimas, paraudimas, deginimas, niežulys ir skausmai.

Keletas veiksnių, didinančių ŠND riziką:

  • be rimto poreikio naudojami orui nepralaidūs lovos užtiesalai;
  • naudojamos agresyvios prausimosi priemonės;
  • prasta asmeninės higienos priežiūra;
  • prausimasis muilu ir vandeniu (pakeičia natūralų odos pH);
  • skystų fekalijų poveikis (ypač viduriavimo atveju);
  • netinkamų sugeriamųjų priemonių naudojimas;
  • prasta genitalijų odos priežiūra;
  • sauskelnių nekeitimas laiku;
  • nereguliarus lankymasis tualete.

Kaip išvengti šlapimo nelaikymo sukeliamo dermatito?

Moteris losjonu tepa neįgaliojo vežimėlyje sėdintį savo vyrą.

Slaugantis artimąjį turi padaryti viską, kad apsaugotų savo artimąjį nuo ŠND. ŠND ne tik sukelia diskomfortą ir vargina, bet ir padidina odos infekcijų riziką. Tinkama apsauga nuo šlapimo nelaikymo yra itin svarbi norint pasirūpinti intymių sričių odos būkle. Toliau pateikti patarimai padės sumažinti šlapimo ir išmatų poveikį odai.

  • Laikykitės įprastos tualeto rutinos ir visada padėkite savo artimajam nueiti iki tualeto, kai reikia.
  • Atlikus tualeto procedūras įsitikinkite, kad jūsų slaugomas asmuo yra švarus ir sausas.
  • Įvykus nemaloniam incidentui (pavyzdžiui, apsišlapinus) pasirūpinkite, kad slaugomo asmens oda būtų greitai nuvalyta ir nusausinta.
  • Intymių sričių odai valyti nenaudokite šiurkščių priemonių, elkitės kiek įmanoma švelniau.
  • Naudokite pakankamos sugerties šlapimo nelaikymo priemones.
  • Padėję pasikeisti sauskelnes pasirūpinkite, kad oda liktų švari ir sausa, papildomai patepkite odą apsauginiu kremu, pavyzdžiui, „TENA Barrier Cream“.
„TENA Wash Cream“ ir „TENA Barrier Cream“

Kaip gydyti ŠND

Kalbant apie ŠND svarbiausia profilaktinė slauga. Tačiau, jei jūsų slaugomas asmuo jau turi ŠND arba kitą odos sutrikimą, svarbu, kad šeimos gydytojas tiksliai įvertintų odos būklę ir pateiktų diagnozę, kad būtų galima parengti tinkamą gydymo planą. Be to, yra buitinių priemonių leidžiančių sumažinti ŠND keliamą diskomfortą.

  • Odą valykite švelniomis priemonėmis.
  • Paveiktas sritis prauskite odos pH subalansuojančiomis priemonėmis, pavyzdžiui, prausiamuoju kremu „TENA Wash Cream“.
  • Naudokite drėkinamąsias ir odos apsauginį barjerą stiprinančias priemones, pavyzdžiui, „TENA Barrier Cream“.
  • Rinkitės šlapimo nelaikantiems asmenims skirtas priemones ir laiku keiskite sauskelnes, kad išvengtumėte odos dirginimo.

Kas yra pragulos

Pragulos ar nuospaudos skiriasi nuo ŠND. ŠND išsivysto ten, kur odą veikia išmatos ir šlapimas, o pragulos atsiranda dėl ilgalaikio odos spaudimo. Jos gali atsirasti visiems, tačiau dažniausiai nuo pragulų kenčia iš lovos ar kėdės ilgai nesikeliantys asmenys.

Atsiradus praguloms matomi neįprasti odos spalvos ir tekstūros pokyčiai, o pažeistos vietos pajautrėja ir patinsta. Pragulos gali atsirasti bet kurioje kūno vietoje, ypač ten, kur oda yra arti kaulo. Kaip ir kitos odos problemos, pragulos sukelia daug skausmo ir nepatogumų. Pragulos skirstomos į 4 stadijas, nuo silpniausios iki stipriausios.

Pastebėję slaugomo asmens odos pakitimų susisiekite su šeimos gydytoju ir išsiaiškinkite, kaip tokioje situacijoje elgtis.

Kaip išvengti pragulų

Slaugant riboto judrumo asmenį labai svarbu pasirūpinti jo odos būkle. Yra daug būdų, kaip galima išvengti pragulų ar nuospaudų:

  • jei slaugomas asmuo negali atsikelti iš lovos, kėdės ar vežimėlio, stenkitės dažnai keisti jo kūno padėtį, kad spaudžiamos kūno vietos galėtų pailsėti;
  • jei slaugomas asmuo pats gali judėti, reguliariai priminkite jam keisti padėtį;
  • prie vežimėlio pritvirtinkite paminkštinimus arba naudokite nuo pragulų apsaugantį čiužinį;
  • kiekvieną dieną tikrinkite odą ir stebėkite, ar neatsiranda pragulų požymių ar nuospaudų;
  • skatinkite laikytis sveikos ir subalansuotos dietos, vartoti pakankamai baltymų, vitaminų ir mineralų (mityba svarbi odos būklei ir gijimui);
  • reguliariai ir kai reikia keiskite sauskelnes bei pasirūpinkite, kad artimojo oda liktų švari, sausa ir apsaugota. Jei norite daugiau sužinoti apie tinkamą priemonių nuo šlapimo nelaikymo pasirinkimą, perskaitykite mūsų šlapimo nelaikymo priemonių vadovą.

Jei slaugomas asmuo namuose sveiksta po ligos ar operacijos ir negali atsikelti iš lovos ar neįgaliojo vežimėlio, verta kreiptis į gydytoją, kad jis įvertintų pragulų rizikas ir parekomenduotų kaip jų išvengti.

Kaip gydyti pragulas

Jei jūsų slaugomas asmuo turi pragulų, kreipkitės į šeimos gydytoją, kuris supažindins su gydymo galimybėmis. Jei odos negydysite, pragulos gali prasiverti, o jūsų slaugomas asmuo – užsikrėsti infekcija. Pragulos būna įvairaus sunkumo laipsnio – kai kurios gali tapti labai gilios ir net pasiekti raumenis ar kaulus. Pragulas išgydyti dažniausiai reikia daug laiko ir kantrybės. Nepasitikėkite vien savo nuojauta – kaip įmanoma anksčiau pasikonsultuokite su medicinos specialistu.

Susiję straipsniai

Šaltiniai

1. „TENA“ pasaulinis tyrimas apie požiūrį į šeimos nario slaugą ir visuomenės informuotumą. 2022 m. liepa. Lenkija, Kanada, Prancūzija, JK ir JAV. Kiekvienoje šalyje buvo apklausta daugiau nei 1000 vyrų ir moterų (vyresnių kaip 18 m. amžiaus).