Šlapimo takų infekcijos ir slauga

Šlapimo takų infekcija (ŠTI) yra paplitusi ir dažnai nemaloni būklė, kurią per gyvenimą tenka patirti daugeliui žmonių, ypač moterų. Šiame puslapyje apžvelgsime, kaip jos galima išvengti ir gydyti, taip pat, kaip ji susijusi su šlapimo nelaikymu.

Kas yra šlapimo takų infekcija?

ŠTI prasideda, kai į apatinius ar viršutinius šlapimo takus patenka kenksmingų mikrobų.
 
Daugeliu atvejų bakterija į apatinius šlapimo takus patenka iš mūsų pačių kūno. Dažniausiai ŠTI sukelia E. Coli bakterija, kuri paprastai aptinkama žarnyne. Ji gali užkrėsti šlapimo takus, kai į šlaplę iš išmatų patenka bakterijų. Staphylococcus saprophyticus yra dar viena bakterija, kuri ypač dažnai ŠTI sukelia jaunesnėms moterims. Tačiau kartais ją gali sukelti ir kitos bakterijos.
 
Kokie dažniausi pūslės infekcijos simptomai?
  • Skausmas arba deginimas šlapinantis
  • Dažnas šlapinimasis ir nuolatinis noras šlapintis
  • Nedidelis kiekis šlapimo šlapinantis
  • Kraujo pėdsakai šlapime
  • Tamsus, drumstas ar aitraus kvapo šlapimas
  • Šalčio pojūtis, nors ir nekarščiuojant
  • Staigus šlapimo nelaikymas

Skirtumas tarp apatinių ir viršutinių ŠTI

Dažniausiai pasitaikanti yra apatinių šlapimo takų infekcija, kuri prasideda šlaplėje ir šlapimo pūslėje. Tokia šlapimo pūslės infekcija dar vadinama cistitu.

Jei bakterijos yra labai gyvybingos ir negydomos, jos gali šlapimtakiais kilti aukštyn ir pasiekti vieną arba abu inkstus. Taip nutikus, simptomai labai pablogėja, pavyzdžiui, gali prasidėti nugaros skausmai, pykinimas ir pakilti temperatūra. Šio tipo infekcija vadinama viršutinių ŠTI arba pielonefritu ir gali pažeisti inkstus ar net sukelti inkstų nepakankamumą. Kartais pielonefritas prasideda be ŠTI, bet tai retesni atvejai. Kai kuriais atvejais inkstų infekcija gali išplisti į kraujotaką, sukeldama urosepsį, kuriam gydyti būtina intensyvi terapija.

Iliustracija, kaip bakterijos užkrečia šlapimo pūslę šlapimo takų infekcija

Neaiškūs ŠTI simptomai

Žmonėms, kurių imunitetas nusilpęs, sergantiems diabetu, taip pat senyvo amžiaus žmonėms, ypač sergantiems silpnaprotyste, gali pasireikšti labai neaiškūs ir, atrodo, tarpusavyje nesusiję ŠTI simptomai, dėl ko gali būti sunku nustatyti infekciją. Šie simptomai gali būti bendras silpnumas, sutrikimas, pykinimas, galvos svaigimas, staigus šlapimo nelaikymas arba suintensyvėjęs šlapimo nelaikymas. Svarbu žinoti, kokia šių pacientų ar gyventojų būklė yra įprastai, ir pagal tai atpažinti pokyčius. Svarbu nustatyti tikslią diagnozę, kuri leistų atmesti kitus požymius, galinčius sukelti šiuos neaiškius simptomus.

Svarbu atpažinti ankstyvuosius ŠTI požymius, kad būtų galima greitai nustatyti diagnozę ir pradėti gydymą, ypač nusilpusiems vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems gali pasireikšti mažiau simptomų, tačiau jie gali būti labiau kankinantys. Tam slaugytojui ar medicinos seseriai kasdienio kontakto metu būtini stebėjimo ir bendravimo įgūdžiai.

Požymiai, kuriuos galima supainioti su ŠTI

Besimptomė bakteriurija, dar vadinama „gerąja“ šlapimo takų bakterija, yra nekenksminga ir jos nereikėtų gydyti antibiotikais. Šios bakterijos nesukelia jokių simptomų, išskyrus nemalonų šlapimo kvapą kai kuriems žmonėms. Tai reiškia, kad teigiamas indikacinės juostelės testas (nitritų ir (arba) leukocitų) neįrodo, kad yra ŠTI, jei nėra jokių kitų simptomų.

Dehidratacija taip pat gali nulemti tamsų, drumstą ir stipraus kvapo šlapimą. Taigi užtikrinkite, kad slaugos namų gyventojai ar pacientai vartotų pakankamai skysčių.

Kas patenka į rizikos grupę?

ŠTI gali susirgti bet koks bet kokio amžiaus žmogus, tačiau tam tikroms grupėms ši rizika didesnė.

Pagrindinė priežastis, kodėl moterys lengviau suserga ŠTI, yra susijusi su moters anatomija. Jų šlaplė yra trumpesnė nei vyrų ir ji arčiau išangės, iš kur bakterijos gali patekti į šlapimo takus. Moterims su amžiumi mažėja estrogenų lygis. Dėl to šlapimo takų sienelės gali suplonėti ir išsausėti. Apsauginė gleivinė taip pat tampa mažiau rūgštinė, kas susilpnina jos gebėjimą kovoti su infekcija. Todėl, norint išvengti ŠTI, rekomenduojamas hormoninis gydymas estrogenais.

Kitos didesnę riziką susirgti ŠTI turinčios žmonių grupės yra senyvo amžiaus žmonės, sergantieji cukriniu diabetu, turintys įvestą kateterį, taip pat slaugos namų gyventojai ir pacientai.

Negalėjimas tinkamai ištuštinti šlapimo pūslės gali padidinti ŠTI riziką, kadangi bakterijos gali augti užsilikusiame šlapime. Keletas šlapimo užlaikymo priežasčių yra vidurių užkietėjimas, padidėjusios prostatos ar nusmukimo sukelta ištekėjimo obstrukcija, stuburo smegenų ir nervų pažeidimas, sutrikdantis normalų šlapimo takų funkcionavimą.

Ryšys su šlapimo nelaikymu

Šlapimo nelaikymas su amžiumi dažnėja ir gali būti susijęs su kitomis medicininėmis būklėmis. Amžiaus ir įvairių sveikatos problemų derinys taip pat gali padidinti ŠTI riziką. Kai kurie pavyzdžiai apima negalėjimą visiškai ištuštinti šlapimo pūslės, nusilpusį imunitetą ir lėtines ligas. Išmatų nelaikymas yra dar vienas iš veiksnių, didinančių ŠTI riziką.

Prevencija ir tinkama higiena

Geriausias būdas išvengti ŠTI yra laikytis tinkamų higienos procedūrų ir tarpvietės priežiūros, šalia individualiai pritaikytų tualeto procedūrų, palengvinančių visišką šlapimo pūslės ir žarnų ištuštinimą.
 
Keletas patarimų, kaip išvengti ŠTI:
  • Laikykitės veiksmingų higienos procedūrų ir gairių
  • Slaugomasis pasinaudojęs tualetu, turi šluostytis nuo priekio link nugaros, kad išvengtų žarnyno bakterijų pernešimo į šlapimo takus.
  • Nešvarius šlapimą sugeriančius gaminius nuimkite nuo priekio link nugaros.
  • Venkite jautrioje genitalijų srityje naudoti aršų muilą, nes tai gali sutrikdyti gleivinės pusiausvyrą ir ją sudirginti.
  • Jei oda lengvai pažeidžiama, prausimui naudokite prausiamąjį kremą „TENA Wash Cream“, o apsaugai – barjerinį kremą „TENA Barrier Cream“. 
  • Nuprausę ir pakeitę šlapimą sugeriančius gaminius, išdžiovinkite odą, kadangi bakterijos geriau auga drėgnose vietose.
  • Būtina vartoti pakankamai skysčių
  • Dažnai norint išvengti ŠTI rekomenduojamas vaginalinis gydymas estrogenais

Pagalba atliekant tualeto reikalus

Slaugos aplinkoje pagalba atliekant tualeto reikalus gali padėti gyventojams išvengti ŠTI. Tai ypač svarbu senyvo amžiaus žmonėms, kuriems dažnai kyla problemų ištuštinant pūslę, dėl ko bakterijos nėra veiksmingai išplaunamos su šlapimu.
 
Užtikrinkite, kad:
  • Prižiūrimi asmenys sulauktų pagalbos laiku nueiti į tualetą.
  • Išvengtumėte vidurių užkietėjimo ir užtikrintumėte reguliarų tuštinimąsi.
  • Prižiūrimi asmenys sėdėtų tinkamoje tualeto padėtyje, šiek tiek palinkę į priekį sulenktais keliais, padėję pėdas ant žemės arba suolelio kojoms.
  • Kartais norint visiškai ištuštinti pūslę, reikia dukart ar net triskart nusišlapinti. Tai reiškia, kad reikia prižiūrimą asmenį skatinti baigus šlapintis atsistoti ir vėl atsisėsti keletą kartų. Tai gali palengvinti po pirmo karto užsilikusio šlapimo ištekėjimą

ŠTI gydymas

Išsamią diagnozę atlieka gydytojas. Ji bus pagrįsta šlapimo testo rezultatais ir infekcijos simptomais. Jei nustatoma viršutinių arba apatinių šlapimo takų infekcija ir reikalingas gydymas, gydytojas nusprendžia, kokį išrašyti antibiotiką ir kokiomis dozėmis.

Diagnozavus besimptomę bakteriuriją (ASB), kai vienintelis simptomas yra stiprus šlapimo kvapas, daugeliu atvejų gydymas nereikalingas. Tačiau galimos išimtys, pvz., kai ASB pasireiškia vaikams ar nėščioms moterims ir aptikus šlapalą gaminančių bakterijų (akmenis formuojančių bakterijų). Tokiais atvejais šiems žmonėms bus paskirta antibiotikų.

Kaip galima palengvinti ŠTI simptomus?

  • Geriant daug skysčių, bakterijos lengviau pasišalina iš pūslės.
  • Nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai (NSAID*) gali palengvinti tokius ŠTI simptomus kaip skausmas, karščiavimas ir uždegimas.
  • Nugaros apačioje ar ant pilvo uždėta šildyklė gali sumažinti skausmą
* Nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai (NSAID) yra skausmą malšinančių vaistų grupė, kuri mažina skausmą, karščiavimą ir uždegimą.

Literatūra

TENA el. mokymasis: kovojimas su šlapimo takų infekcija