Atrodo, jūs esate <country>

Eikite į savo šalies „TENA“ svetainę, kur rasite vietinę informaciją.

Išmatų nelaikymas – laikas apie tai kalbėti

Slaugytoja, padedanti moteriai išlipti iš lovos
Daug žmonių vengia pasakyti savo gydytojui ar slaugytojui apie problemas dėl išmatų nelaikymo. Užuot kalbėję apie šią problemą, jie kartais skundžiasi niežėjimu ar kitomis urologinėmis problemomis, apie kurias jie nesidrovi kalbėti. Jei esate slaugytojas, verta atkreipti į tai dėmesį. Šiame straipsnyje papasakosime, kas yra išmatų nelaikymas, pateiksime kai kurias dažniausias šio sutrikimo priežastis ir gydymo būdus.   

Apie išmatų nelaikymą trumpai

Išmatų nelaikymas, dar vadinamas fekalijų nelaikymu, yra nevalingas išmatų išleidimas. Kad žarnynas tinkamai veiktų ir išmatos neištekėtų, turi gerai funkcionuoti sudėtinga tiesiosios žarnos ir išangės nervų ir raumenų sistema, o šiai sistemai sutrikus, gali būti sunku sulaikyti išmatas. 
 
Išmatų nelaikymą gali sukelti ir vidurių užkietėjimas ar diarėja. Todėl kiekvienam slaugytojui, prižiūrinčiam šią problemą turintį asmenį, labai naudinga žinoti, kokia yra slaugomojo išmatų konsistencija.

Įprastos priežastys

Išmatų nelaikymą gali sukelti daugybė priežasčių – viduriavimas, vidurių užkietėjimas, nervo ar raumens pažeidimas. Žmonės, kurie serga centrinę nervų sistemą pažeidžiančiomis ligomis (pavyzdžiui, išsėtinė sklerozė, Parkinsono liga, įskilasis stuburas, insultas ir kt.), dažnai skundžiasi vidurių užkietėjimu arba išmatų nelaikymu. Tai atsitinka dėl nervų takų sutrikimų. Jei analinio sfinkterio raumenis arba išmatas jaučiančius raumenis kontroliuojantys raumenys pažeidžiami, gali atsirasti vidurių užkietėjimas arba išmatų nelaikymas. 
 
Daug įvairių vaistų gali sukelti išmatų nelaikymą paveikdami žarnyno funkcijas, sfinkterio tonusą arba kognityvinį suvokimą. Išmatų nelaikymą gali sukelti ir uždegimai, pavyzdžiui, Krono liga arba opinis kolitas. Ir Krono liga, ir opinis kolitas sukelia viduriavimą, dėl kurio gali atsirasti išmatų pratekėjimas. Laisvi viduriai ir noras tuštintis gali sukelti išmatų pratekėjimą net esant stipriausiam dubens dugnui, jei arti nėra tualeto.
 
Žarnyno sutrikimų gali sukelti bet kokia liga. Senyvo amžiaus sergantis žmogus gali būti nepajėgus judėti, gali būti susilpnėję jo kognityviniai gebėjimai ir (arba) jis gali neturėti apetito arba neišgerti pakankamai skysčių. Visi šie veiksniai gali didinti išmatų nelaikymo riziką.

Vidurių užkietėjimas

Dėl chroniško vidurių užkietėjimo tiesiojoje žarnoje gali susikaupti didelis išmatų kiekis, kurį tampa sunku išleisti. Tai gali sukelti išangės ir tiesiosios žarnos raumenų įsitempimą ir silpnėjimą. Susilpnėję raumenys gali neleisti analiniam sfinkteriui tinkamai užsidaryti ir dėl to išmatos nevalingai išleidžiamos. 

Viduriavimas

Išmatų pratekėjimas viduriuojant paprastai nėra chroniško išmatų nelaikymo požymis, nes išeinamojoje angoje skystas išmatas sunkiau sulaikyti nei įprastos konsistencijos išmatas. 

Hemorojus

Dėl hemorojaus išangė gali visiškai neužsidaryti, todėl gali ištekėti išmatos.

Kaip gydomas išmatų nelaikymas?

Išmatų nelaikymo gydymas priklauso nuo šios problemos atsiradimo priežasties, tačiau gydymo tikslas visada yra sureguliuoti žarnų judesius ir pakeisti išmatų konsistenciją. 

Venkite vidurių užkietėjimo

Mankštinkitės, gerkite daug vandens ir papildykite savo racioną daugiau skaidulų turinčiu maistu.

Gydykite viduriavimą

Pašalinus diarėjos, kurią gali sukelti ir žarnų infekcija, priežastį, gali išnykti ir išmatų nelaikymo problema. Pavyzdžiui, peržiūrėkite vartojamus vaistus, nes jie gali veikti žarnyną. Viduriavimą gali sukelti per didelis laisvinamųjų vaistų kiekis.

Stiprinkite dubens dugną

Gali būti naudinga treniruoti dubens dugno raumenis (atliekant Kėgelio pratimus) ir rasti tinkamą tuštinimosi poziciją, kuri padeda lengviau ištuštinti žarnyną. Jei kitos priemonės neveiksmingos, gali būti reikalinga operacija.

Nepamirškite prižiūrėti odos

Ilgalaikis sąlytis su išmatų fermentais ir mikroorganizmais yra pagrindinis rizikos veiksnys išsivystyti dermatitui dėl išmatų nelaikymo (odos uždegimas ir (arba) erozija, sukelti šlapimo arba išmatų). Išmatose yra stiprių fermentų ir ėsdinančių mišinių, kurie gali greitai pažeisti odą. Todėl svarbu visada kuo greičiau nuvalyti išmatas. Valykite odą tinkamomis švelniomis tarpvietės priežiūros priemonėmis ir, jei reikia, naudokite apsauginį kremą.
 

Ką jūs, kaip slaugytojas, galite pasiūlyti savo pacientui arba šeimos nariui?

Išbandykite ir padėkite asmeniui, kuriuo rūpinatės, kad problema būtų išspręsta. Gydytojai šias problemas sprendžia kasdien, todėl svarbu sužinoti tikslią diagnozę. Kai žinote, kas sukelia problemą, lengviau rasti tinkamą gydymą.
 
Taip pat nepamirškite, kad visi žmonės skirtingi. Asmeniui, kuris patiria dažnus pratekėjimus, gali reikėti kitokių produktų, nei tam, kurio išmatų nelaikymas yra labiau įsisenėjęs. Raskite produktus, kurie bus tikrai veiksmingi. Labai svarbu sukurti tinkamą tuštinimosi procedūrą ir nedelsiant pašalinti pratekėjusias išmatas. Rūpinkitės oda ir papildomai apsaugai naudokite apsauginį kremą.