Žodynėlis

Šlapinimosi dienoraštis

Registruojama,  kiek kartų pasišlapinama, koks kiekis skysčių išgeriamas, koks kiekis šlapimo išskiriamas per dieną. Tai padeda gydytojams įverinti šlapimo nelaikymo laipsnį, tipą, parinkti atitinkamą gydymą.

Šlapimo pūslės treniruotės

Tai elgesio terapija, kurios dėka didėja šlapimo pūslės tūris, retėja šlapinimasis. Palaipsniui šlapimo pūslė tampa mažiau dirgli, galinti sukaupti daugiau šlapimo. Šlapinimosi dienoraštis  - pirmieji žingsniai vertinant šlapimo nelaikymą, nustatant pūslės treniruočių rėžimą.

Šlapimo pūslės treniruotės yra naudingos po protatos operacijų, kada vyrai skundžiasi skubiu šlapinimusi ar skubos šlapimo nelaikymu.

Tarpvietės raumenų pratimai

Jų metu įtempiami ir atpalaiduojami apie makštį ir analinę angą esantys raumenys. Sustiprėję šie raumenys padidina šlaplės rauko spaudimą.

Įtampos šlapimo nelaikymas

Būklė, kai šlapimas nesulaikomas kosint, čiaudint, juokiantis, sunkiai keliant, sportuojant. Pradžioje nesulaikomas mažas šlapimo kiekis. Dažniausia priežastis – silpni apie makštį ir analinę angą esantys raumenys.

Skubos šlapimo nelaikymas

Kartais tapatinamas su hiperaktyviąja šlapimo pūsle. Tai staigus nenumaldomas noras šlapintis, kada nesulaikomas šlapimas. Priežastys: sutrikę nerviniai impulsai tarp šlapimo pūslės ir centrinės nervų sistemos dėl prostatos padidėjimo, po prostatos operacijos. Gali kartu būti ir dažnas (daugiau nei 8 kartai per dieną), ir naktinis šlapinimasis.

Atliekant specialias šlapimo pūslės treniruotes galima išmokti rečiau šlapintis ar nesišlapinti naktį.

Menopauzė

Tai moters mėnesinių ir tuo pačiu vaisingumo išnykimas, kai kiaušidės liaunasi gaminti moteriškuosius hormonus – estrogenus. Šis laikotarpis prasideda apie 45–55 metus.

Prostata

Vyriškoji priedinė liauka, kuri prie pat šlapimo pūslės apsupa šlapimkanalį, o platesniu galu remiasi į šlapimo pūslę. Ji išskiria prostatos sekretą ejakuliacijos metu. Vyresnių vyrų prostata gali padidėti ir užspausti šlaplę, apsunkindama šlapinimąsi.

Enurezė

Enurezė (kitaip šlapinimasis į lovą) – tai nevalingas šlapimo išsiskyrimas. Kai tai atsitinka naktį miego metu, tai vadinama naktinė enurezė.

Hipoaktyvi šlapimo pūslė

Esant hipoaktyviai šlapimo pūslei, joje kaupiasi didesnis nei įprastai šlapimo kiekis. Kadangi nėra prisipildžiusios šlapimo pūslės jausmo,  šlapimas laša vos  padidėjus šlapimo pūslės slėgiui.

Mišrus šlapimo nelaikymas

Dažniausiai tai įtampos ir skubos šlapimo nelaikymo simptomai kartu. Dažniausiai vieno vyraujančio šlapimo nelaikymo tipo priežastys sukelia ir  kito tipo šlapimo nelaikymą. Gydyti pradedamas labiausiai varginantis šlapimo nelaikymo tipas.

Šlapimo pūslės silpnumas

Šlapimo pūslės silpnumas yra kai sunku kontroliuoti šlapimo pūslę, nesulaikomas šlapimas. Yra įvairių silpnos šlapimo pūslės priežasčių.

Dubens diafragmos raumenys

Dubens diafragma yra sritis tarp kojų skersai dubens ertmės nuo gaktos iki stuburgalio.

Šlapimo lašėjimas pasišlapinus

Būklė, kai šlapimo pūslė pilnai neištuštėja pasišlapinus, todėl galimas likusio šlapimo tekėjimas. Taip dažnai atsitinka esant padidėjusiai prostatai ar susilpnėjus tarpvietės raumenims.

Neurologinis šlapimo pūslės pakenkimas

Dėl įvairių ligų atsirandantys nerviniai pakitimai, įtakojantys impulsus tarp smegenų ir šlapimo pūslės. Tai turi įtakos šlapimo pūslės kontrolei.

Funkcinis šlapimo nelaikymas

Tai šlapimo nelaikymo tipas, kai žmogus negali laiku pasinaudoti tualetu dėl fizinės ar protinės negalios.

Persipildymo šlapimo nelaikymas

Tai pastovus ar epizodinis šlapimo ištekėjimas, esant obstrukcijai ar nervų pažeidimams.