Vaikų šlapimo nelaikymo priežastys

Naktinis šlapinimasis yra pati dažniausia vaikų šlapimo nelaikymo forma. Tuo tarpu dieninis šlapimo nelaikymas kamuoja 2–4 proc. vaikų nuo 5 iki 7 metų. Tai yra dažniausios vaikų šlapimo nelaikymo priežastys.

Vystymosi sutrikimai

Prisipildžiusi šlapimo pūslė, reaguodama į smegenų signalus, išsituština susitraukiant raumenims. Jei sąveika tarp nervų ir raumenų vystosi lėtai, pūslė kartais gali prisipildyti anksčiau nei apie tai sužino vaiko smegenys. Taip pat gali būti, kad raumenys yra tiesiog per silpni.

Vaikų miegas paprastai gilesnis nei suaugusiųjų ir jiems reikia daugiau laiko visiškai prabusti. Tai reiškia, kad kartais jie nejaučia ištuštinti pūslę liepiančio signalo arba tiesiog negali prabusti laiku. 

Naktį gaminama daugiau antidiuretinio hormono (ADH). Dėl to sulėtėja šlapimo gamyba ir sumažėja poreikis šlapintis. Jei sutrinka ADH gamyba, nesvarbu dėl kokių priežasčių, pūslė gali persipildyti.

Visos minėtos problemos augant vaikui išnyksta. Nors nerimas dažnai laikomas vaikų šlapimo nelaikymo priežastimi, tačiau trūksta tai įrodančių mokslinių tyrimų.

Medicininės priežastys

Vaikų šlapimo nelaikymas gali būti ligos ar neįgalumo šalutinis poveikis. Esant cerebriniam paralyžiui, neužsivėrusio stuburkaulio defektui, smegenų traumoms ar nervų pažeidimams gebėjimas priimti teisingus smegenų signalus ištuštinti pūslę gali būti susilpnėjęs. Kartais šlapimo nelaikymą gali sukelti šlapimo takų infekcijos ar net nedidelė šlapimo takų deformacija.

Paveldimumas

Šlapimo nelaikymas, pasirodo, gali būti paveldimas ir tęstis per kelias kartas. Apskritai jei vienas iš tėvų šlapinosi lovoje yra 40 proc. tikimybė, kad vaikas elgsis taip pat. Ši tikimybė padidėja iki 70 proc., jei šią problemą turėjo abu tėvai.
 

Dieninis šlapimo nelaikymas

Dieninis šlapimo nelaikymas, kuris nėra sukeltas šlapimo takų infekcijos ar anatominių priežasčių, gali atsirasti dėl per didelio pūslės aktyvumo arba reto šlapinimosi. 

Hiperaktyvi šlapimo pūslė

Hiperaktyvią pūslę turinčių vaikų šlaplę gaubiantys raumenys, neleidžiantys šlapimui ištekėti, nevalingai susitraukia ir išstumia šlapimą. Tai dažna šlapimo takų infekcijos pasekmė ir dažniau pasitaiko mergaitėms.

 

Retas šlapinimasis

Kai kurie vaikai atidėlioja apsilankymą tualete galbūt dėl to, kad nepatinka naudotis mokyklos tualetu, galbūt nenori ko nors praleisti ir ignoruoja norą šlapintis. Todėl pūslė persipildo ir šlapimas nevalingai išteka.

 

Funkcinis vaikų šlapimo nelaikymas

Tai toks šlapimo nelaikymo tipas, kai vaikas fiziškai negali nueiti į tualetą. Gali būti dėl judėjimo sutrikimų, jei vaikas naudojasi neįgaliesiems skirtu vežimėliu. Dažnai būna dvigubas tiek šlapimo, tiek išmatų nelaikymas. Jei vaikas gali nueiti į tualetą, bet tam jam reikia daugiau laiko, pasistenkite, kad kelyje iki tualeto nebūtų kliūčių ir kad drabužiai būtų lengvai nuimami. Tačiau svarbiausia naudoti apsaugines apatines kelnaites, su kuriomis vaikai būtų sausi ir jaustųsi patogiai. Jos gali sumažinti odos sudirgimo ir infekcijų, nuo kurių dažnai kenčia ilgai sėdintys ar gulintys žmonės, riziką.