Bendri patarimai mokytojams ir tėvams

Čia pateikiame iš tėvų, slaugytojų bei mokytojų surinktus naudingus patarimus, kaip tvarkytis su vaikų šlapimo nelaikymu.

 

1 patarimas – būkite kantrūs. Žinome, kad tai yra sunku, bet būkite kantrūs. Dauguma vaikų išauga iš šlapinimosi lovoje amžiaus, o jei vaikui penkeri ar mažiau, tikrai nėra reikalo nerimauti.

2 patarimas – būkite ramūs ir palaikykite. Prisiminkite, kad vaikai labai jaučia nekantrumą, susierzinimą ar nerimą.

3 patarimas – papasakokite jiems, kokie dažni yra šlapimo nelaikymo atvejai. Vaikai gali jaustis atsiskyrę ir susirūpinę, galvodami, kad jiems kažkas ne taip. Užsiminkite, kad galbūt ir kiti vaikai mokykloje susiduria su šia problema, bet nebūtinai apie tai šneka. Tiesiog kol kas jų šlapimo pūslė dar nefunkcionuoja tinkamai.

4 patarimas – paaiškinimai padeda jaustis saugiau, tad surenkite vaikui biologijos pamoką. Mažesniems vaikams galite pasekti tarsi pasaką: „Ponia Pūslė dar tik mokosi savo darbo ir su visais po truputį susipažįsta… Greitai ji su visais gerai sutars ir viskas turėtų būti puiku.“ Žinojimas, kaip viskas veikia ir kad ilgainiui situacija pagerės, gali padėti atsikratyti netikrumo jausmo ir baimės.

5 patarimas – nepamirškite, kad vaikai ir toliau turi vartoti skysčius, kai jaučiasi ištroškę. Gali pasirodyti keista, bet sumažinus vartojamų skysčių kiekį, šlapimas kaupiasi labiau, dėl to gali atsirasti dirginimas ar kilti kitų problemų. Taigi leiskite jiems gerti įprastai, tačiau, jei įmanoma, ne prieš pat miegą.

6 patarimas. Tėveliai, kodėl gi nepasakius mokytojams, kad vaikas susiduria su dieniniu šlapimo nelaikymu, kad jie galėtų palaikyti vaikus ir užtikrinti, kad mokyklos tualetas būtų lengvai pasiekiamas. Dar viena gera mintis – įdėti vaikams atsargines kelnaites į sportinės aprangos krepšį ar kuprinę.

7 patarimas – papasakokite vaikui, jei panašių problemų turėjote patys ar jūsų brolis, sesuo. Tai suteikia vilties ir padeda suprasti, kad ir kiti patyrė tą patį ir kad tai tėra laikinas etapas.

8 patarimas – bet kokius bendraamžių erzinimus užgniaužkite pačioje pradžioje. Vaikai gali būti negailestingi vieni kitiems, o ypač dėl šlapinimosi lovoje. Todėl svarbu paaiškinti, kad visi turi fizinių skirtumų: kai kurie yra trumparegiai, kai kurie – alergiški, dar kiti turi apgamų ir pan.  Turėtume jiems priminti, kad skirtingi žmonės vystosi skirtingai ir to jie negali kontroliuoti. Tačiau būti maloniems ir padėti kitiems, kai jie yra pažeidžiami, tikrai yra dalykas, kurį galima valdyti.

9 patarimas – neleiskite, kad šlapinimasis lovoje taptų vaiką apibūdinančiu požymiu. Vaikas gali būti aktoriumi, menininku, sportininku, tyrinėtoju, auklėtoju ar išdykusiu velniūkščiu, tačiau niekuomet neturėtų būti vadinamas mižniumi.