Kokie yra šlapimo nelaikymo tipai?

Šlapimo nelaikymas gali pasireikšti įvairiai. Viskas priklauso nuo fizinių šio negalavimo priežasčių. Nesvarbu nuo kokio šlapimo nelaikymo tipo kenčia jūsų artimasis, svarbu prisiminti, kad problemą galima išspręsti naudojant tinkamus gaminius. Dažniausiai pasitaikantys šlapimo nelaikymo tipai yra šlapimo nelaikymas dėl įtampos ir skubos šlapimo nelaikymas. Šių tipų derinys – mišrus šlapimo nelaikymas.

Galbūt žemiau pateikta informacija padės jums nuspręsti nuo kokio tipo šlapimo nelaikymo kenčia jūsų artimasis.

Ar jūsų artimasis negali arba jam nepavyksta nueiti į tualetą?

Funkcinis šlapimo nelaikymas yra nesugebėjimas laiku pasiekti tualeto dėl judėjimo sutrikimų ar psichikos ligos, pvz., demencijos ar Alzhaimerio. Jei jūsų artimasis yra prikaustytas prie lovos, neįgaliesiems skirto vežimėlio arba tiesiog negali judėti be pagalbos, jis tikriausiai dažnai nelaiko šlapimo.

 

Ar jo nervai buvo pažeisti?

Kai kurios ligos pvz., Alzhaimerio, Parkinsono, insultas, diabetas ar išsėtinė sklerozė gali sukelti neurogeninę šlapimo pūslę

 

Ar nevalingą šlapimo ištekėjimą sukelia fizinis krūvis?

Tai įtampos sukeltas šlapimo nelaikymas. Šis šlapimo nelaikymo tipas diagnozuojamas kai šlapimas netikėtai išteka kosint, čiaudint, juokiantis, keliant sunkius daiktus arba mankštinantis. Šlapimo būna nedaug, bet gali ištekėti ir didesnis kiekis. Tai dažniausias šlapimo nelaikymo tipas, su kuriuo susiduria moterys.

 

Ar kankina skubus nevaldomas poreikis šlapintis?

Tai gali būti dirglioji šlapimo pūslė su/ar be skubos šlapimo nelaikymu. Jam būdingas skubus, stiprus noras šlapintis, skubus šlapimo nelaikymas. Taip nutinka sutrikus nerviniams impulsams tarp šlapimo pūslės ir smegenų: vyrams dažniausiai dėl padidėjusios prostatos arba po prostatos operacijos, moterims dėl neaiškių priežaščių.

 

Ar vargina daugiau nei vieno tipo šlapimo nelaikymas?

Mišrus šlapimo nelaikymo tipas tai yra kelių šlapimo nelaikymo tipų derinys. Pvz., kai kurie žmonės susiduria su įtampos sukeltu ir skubos šlapimo nelaikymu.

 

Ar  vargina šlapimo varvėjimas po šlapinimosi?

Šlapimo nelaikymas dėl pūslės persipildymo dažnesnis vyrams, bet būna ir moterims. Dažniausios priežastys:užkietėję viduriai arba padidėjusi prostata

 

Ar artimasis susidūrė su išmatų nelaikymu?

Suaugusių žmonių išmatų nelaikymas - tai nesugebėjimas valingai kontroliuoti tuštinimosi, kurio lengviausia forma - dujų nelaikymas, o sunkiausia - didelio išmatų kiekio nelaikymas. Tai viena aktualiausių problemų senyvo amžiaus žmonių tarpe. Dažnai išmatų nelaikymas būna kartu su šlapimo nelaikymu. Jei jūsų artimąjį vargina išmatų nelaikymas, turėtumėte pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu dėl šios problemos sprendimo.

 

Jei nei vienas iš minėtų šlapimo nelaikymo tipų neatitinka jūsų artimojo būklės, rekomenduojame pasitarti gydytoju.