Kokios yra vyrų šlapimo nelaikymo priežastys?

Galbūt jūsų artimojo prostatos liauka yra padidėjusi ar jam buvo atlikta jos šalinimo operacija?

Dažniausias šlapimo nelaikymo tipas, nuo kurio kenčia vyrai, yra nuolatinis varvėjimas. Padidėjusi prostatos liauka dažnai apsunkina šlapimo ištekėjimą šlapinantis. Todėl pūslė ne visiškai išsituština.

Prostatos operacija gali laikinai susilpninti raumenis ir sukelti šlapimo nelaikymą dėl įtampos – nevalingą šlapimo ištekėjimą juokiantis, kosint ar atliekant tam tikrus fizinius veiksmus. Kai kuriais atvejais operacijos metu pažeisti nervai ir raumenys gali sukelti ilgalaikių problemų.

Ar jis prarado gebėjimą judėti?

Kartais paprastas faktas, kad kas nors negali judėti dėl fizinio sužalojimo ar amžiaus apsunkina galimybę laiku reaguoti į pūslės ar žarnyno signalus.

Ar jis serga psichikos liga?

Jei prižiūrite psichikos liga sergantį žmogų, gali būti, kad jis paprasčiausiai negali atpažinti poreikio šlapintis ar tuštinis arba į tokius signalus nereaguoja dėl ligos.

Ar jam buvo diagnozuota liga?

Kai kurios ligos, ypač veikiančios smegenis ar nervų sistemą, pvz., Alzhaimerio, Parkinsono, demencija, išsėtinė sklerozė ir smegenų pažeidimai, gali sukelti šlapimo nelaikymą. Taip nutinka, nes pažeidžiami iš smegenų einantys nervų kanalai. Dėl to pūslė gali būti hiperaktyvi (kai šlapinamasi dažnai) arba nepakankamai aktyvi (kai pūslė neefektyviai išsituština ir dėl to išteka šlapimas). Dėl to gali išsivystyti ir fekalijų nelaikymas. Diabetas ar insultas taip pat gali sukelti šlapimo nelaikymą.

Ar jis vartoja receptinius vaistus, skirtus kitai diagnozei gydyti?

Vyrai šlapimo gali nelaikyti dėl šalutinio kai kurių medikamentų poveikio. Jei jums artimas vyras neseniai pradėjo vartoti ar pakeitė vaistus ir tai sutapo su šlapimo nelaikymo pradžia, galbūt vertėtų apsilankyti pas gydytoją. Kartais vaistus galima pakeisti, sumažinti dozę ar net visai nutraukti jų vartojimą.

Ar jis reguliariai serga šlapimo takų infekcijomis?

Dėl šlapimo takų infekcijų pūslė gali tapti ypač jautri. Simptomai gali būti, pvz., staigus noras dažnai šlapintis tiek dieną, tiek naktį arba kai šlapimo labai mažai.

Ar jam dažnai užkietėja viduriai?

Vidurių užkietėjimas yra viena dažniausių fekalijų nelaikymo priežasčių. Dėl chroniško vidurių užkietėjimo jūsų artimojo išmatos tiesiojoje žarnoje gali sukietėti ir jų susikaupti per daug, kad būtų galima pašalinti. Dėl to išangės raumenys ir žarnos išsitempia ir galiausiai susilpnėja. Aplink kietąsias išmatas gali susidaryti ir skystų išmatų, kurios gali ištekėti ir sukelti fekalijų nelaikymą.

Ar galėjo nusilpti jo tarpvietės raumenys?

Šlapimo pūslę ir šlapimtakius savo vietoje prilaiko tarpvietės raumenys, kurie ir uždaro šlapimo pūslę. Senstant raumenys natūraliai silpsta, kai raumenys susilpnėja ir netenka elastingumo net paprasti veiksmai, pvz., kosėjimas, gali sukelti šlapimo ištekėjimą.

Ar jis turi antsvorio?

Jei žmogus, kuriuo rūpinatės turi antsvorio, jis gali sudaryti papildomą spaudimą pilvo ir dubens raumenims ir sukelti šlapimo ištekėjimą.

Ar jis rūko?

Rūkalius kankinantis kosulys gali būti netiesioginė šlapimo ištekėjimo priežastis – dėl kosulio dažnio ir neįprasto smarkumo. Kitas veiksnys rūkaliams – didesnė rizika susirgti kraujotakos ligomis. Joms gydyti skiriami diuretiniai vaistai, kurie didina šlapimo ištekėjimo tikimybę.