Kokios yra moterų šlapimo nelaikymo priežastys?

Ar galėjo nusilpti jos tarpvietės raumenys?

Šlapimo pūslę ir šlapimtakius savo vietoje prilaiko tarpvietės raumenys, kurie ir uždaro šlapimo pūslę. Bėgant metams raumenys natūraliai silpsta, o kai šie raumenys netenka galios ir elastingumo, net ir įprasti dalykai, pvz., kosėjimas, gali sukelti šlapimo ištekėjimą. Tai dažniausia silpnos šlapimo pūslės priežastis.

Ar ji neteko galimybės judėti?

Tai viena dažniausių moterų šlapimo nelaikymo priežasčių, neleidžiančių laiku reaguoti į pūslės poreikius.

Ar ji serga psichikos liga?

Jei rūpinatės psichikos liga sergančia moterimi, gali būti, kad ji tiesiog negali atpažinti poreikio šlapintis ar tuštintis arba dėl ligos nereaguoja į šiuos signalus.  

Ar jai buvo diagnozuota liga?

Kai kurios ligos, o ypač veikiančios smegenis ar nervų sistemą, pvz., Alzheimerio liga, Parkinsono liga, demencija, išsėtinė sklerozė ir smegenų traumos, gali sukelti šlapimo nelaikymą. Taip nutinka, nes pažeidžiami iš smegenų einantys nervų kanalai. Dėl to pūslė gali būti hiperaktyvi (kai šlapinamasi dažnai) arba nepakankamai aktyvi (kai pūslė neefektyviai išsituština ir dėl to išteka šlapimas). Dėl to gali išsivystyti fekalijų nelaikymas. Diabetas ar insultas taip pat gali sukelti šlapimo nelaikymą.

Ar ji vartoja receptinius vaistus, skirtus kitai diagnozei gydyti?

Moterys šlapimo gali nelaikyti dėl šalutinio kai kurių medikamentų poveikio. Jei jums artima moteris neseniai pradėjo vartoti ar pakeitė vaistus ir tai sutapo su šlapimo nelaikymo pradžia, galbūt vertėtų apsilankyti pas gydytoją. Kartais vaistus galima pakeisti, sumažinti dozę ar net visai nutraukti jų vartojimą.

Ar ji reguliariai serga šlapimo takų infekcijomis?

Dėl šlapimo takų infekcijų pūslė gali tapti ypač jautri. Simptomai gali būti pvz., staigus noras dažnai šlapintis tiek dieną, tiek naktį arba kai šlapimo labai mažai.  

Ar jai dažnai užkietėja viduriai? 

Vidurių užkietėjimas yra viena dažniausių fekalijų nelaikymo priežasčių. Dėl chroniško vidurių užkietėjimo jūsų artimojo išmatos tiesiojoje žarnoje gali sukietėti ir jų susikaupti per daug, kad būtų galima pašalinti. Dėl to išangės raumenys ir žarnos išsitempia ir galiausiai susilpnėja. Aplink kietąsias išmatas gali susidaryti ir skystų išmatų, kurios gali ištekėti ir sukelti fekalijų nelaikymą.

Ar ji yra po menopauzės?

Ilgainiui silpsta visi raumenys, o po menopauzės sumažėjęs estrogenų kiekis ypač veikia pilvo raumenis. Dėl to pasikeičia šlapimo pūslės padėtis, o apie šlapimtakį esantys raumenys nusilpsta. 

Ar ji turi antsvorio?

Jei žmogus, kuriuo rūpinatės turi antsvorio, tai gali padidinti spaudimą pilvo ir dubens raumenims ir paskatinti šlapimo ištekėjimą.

Ar ji rūko?

Rūkalius kankinantis kosulys gali būti netiesioginė šlapimo ištekėjimo priežastis – dėl kosulio dažnio ir neįprasto smarkumo. Kitas veiksnys rūkaliams – didesnė rizika susirgti kraujotakos ligomis. Joms gydyti skiriami diuretiniai vaistai, kurie didina šlapimo ištekėjimo tikimybę.